Zalety malowania proszkowego
Data publikacji 13 maja, 2024Konsumenci kupują oczami i chętniej wybierają przedmioty, które ładnie wyglądają. Dobry wygląd w przypadku elementów przemysłowych zapewnia najbardziej zewnętrzna powłoka – ciągła, równomiernie rozłożona w każdym miejscu detalu (nawet najtrudniej dostępnym), bez zacieków, bez pęcherzyków powietrza, bez przyklejonych obcych zanieczyszczeń. Trudno taki efekt uzyskać podczas tradycyjnego malowania na mokro. Taki efekt uzyskuje się podczas malowania proszkowego. Warto z niego skorzystać, nie tylko dla ładnego wyglądu przedmiotu.
Inne zalety
Kolejną bardzo ważną zaletą malowania proszkowego jest trwałość nałożonej powłoki. Przyczepiony do powierzchni naładowany elektrostatycznie proszek podczas utwardzania w piecu zamienia się w powłokę, która wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, na działanie środków chemicznych, na działanie wody i wilgoci (korozja), na zmiany temperatury. Detale pomalowane proszkowo zachowują swój estetyczny wygląd przez długi okres czasu, co sprawia, że poniesione koszty szybko się zwracają. Lecz to nie wszystko, jeśli chodzi o ekonomię.
Zużycie materiału
Malowanie na sucho nie wymaga stosowania podkładów (owszem powierzchnię należy odpowiednio przygotować, ale są to jedyne czynności przygotowawcze). Bez względu na rodzaj farby proszkowej (poliestrowa, poliestrowo-epoksydowa, epoksydowa), na detal nakładana jest tylko jedna warstwa, a niewykorzystane drobinki proszku są odzyskiwane (trafiają do modułów filtrowych, a po przesianiu trafiają do podstawy fluidyzacyjnej zbiornika). Mniejsze zużycie materiału, sprawia, że ten typ malowania jest…
Ekologiczny
I bezpieczny dla ludzi i środowiska. Malowanie w specjalnej kabinie proszkowej, która musi spełniać obowiązujące rygorystyczne normy nie stwarza zagrożenia dla zdrowia pracowników wykonujących tę czynność oraz nie zagraża jakości powietrza (to istotne, bowiem i bez tego do naszych płuc przedostają się toksyczne pierwiastki i substancje).
Malowanie proszkowe bez wątpienia jest rozwiązaniem wartym uwagi. Jeśli cały proces zostanie wykonany z należytą uwagą, tj. zostanie zastosowana właściwa jakość farby, powierzchnia przed malowaniem zostanie dokładnie oczyszczona i wysuszona, jeśli podczas aplikacji proszku i podczas utwardzania w piecu nie zostaną popełnione błędy, efekty będą znakomite. Tym bardziej, że farby proszkowe dostępne są w szerokiej gamie kolorów (paleta RAL), a także istnieje możliwość doboru odpowiedniego połysku i faktury – i małe detale, i ogromne konstrukcje mogą się wizualnie świetnie prezentować.
Artykuł sponsorowany