Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Zalety i wady ogrzewania domu ekogroszkiem

Zalety i wady ogrzewania domu ekogroszkiem

Data publikacji 27 maja, 2021

Wybór źródła ciepła to jedna z ważniejszych decyzji jaką trzeba podjąć przy budowie domu. Inwestorzy poszukują najczęściej ogrzewania, które będzie przede wszystkim tanie, łatwe w obsłudze i wydajne. Coraz częściej istotny jest również aspekt ekologiczny. Znalezienie materiału opałowego, który spełnia wszystkie te wymagania nie jest łatwe. O ile nowoczesne rozwiązania, jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne, uchodzą za najbardziej przyjazne środowisku, to ze względu na wysokie koszty instalacji wciąż są poza zasięgiem dla większości gospodarstw domowych. W przeciwieństwie do ekogroszku, który oprócz niskiej ceny przyciąga wysoką dostępnością i łatwością obsługi. Podobno jest też ekologiczny. Sprawdźmy czy rzeczywiście ogrzewanie domu ekogroszkiem przysłuży się naszemu portfelowi i planecie.

Co to jest ekogroszek

Ekogroszek jest paliwem stałym, produkowanym na bazie węgla. Nie są to jednak produkty tożsame. Do produkcji ekogroszku wybiera się wyłącznie surowiec najwyższej jakości, który dodatkowo poddawany jest starannej obróbce. Jej zadaniem jest dokładne oczyszczenie surowca, w efekcie do klienta trafia wysokiej jakości produkt opałowy, który z węglem ma niewiele wspólnego.

Dlaczego warto palić ekogroszkiem?

Według danych GUS paliwa oparte na węglu wciąż cieszą się ogromną popularnością. Wybiera je ponad 45% właścicieli gospodarstw domowych. Sprawdźmy skąd tak duże zainteresowanie ekogroszkiem właśnie.

Ekogroszek to jedno z najtańszych źródeł ciepła

Niska cena to z całą pewnością jeden z najistotniejszych aspektów branych pod uwagę przy wyborze źródła ciepła. Ekogroszek rzeczywiście wypada na tym polu bardzo korzystnie. Cena ekogroszku za tonę to około 800 zł. By ogrzać nowoczesny dom, o powierzchni 150 metrów kwadratowych i dobrej izolacyjności cieplnej wystarczy około 2-3 tony opału.

Ekogroszek to opał o wysokiej wydajności

Dobry ekogroszek o odpowiedniej kaloryczności, niskiej zawartości siarki, popiołu i wilgoci to bardzo efektywne źródło ciepła. Kluczowa jest tu zwłaszcza wartość opałowa, określająca ilość ciepła jaką można pozyskać z danej masy paliwa. Kaloryczność między 24, a 28 MJ/kg i wilgotność poniżej 10% gwarantują, że opał będzie palił się wydajnie, dawał dużo ciepła przy niewielkim zużyciu.

Ekogroszek jest eko

Choć trudno w to uwierzyć, paliwo produkowane z węgla może być przyjazne środowisku. Istotne jest tu pochodzenie surowca i jego jakość. Do produkcji ekogroszku wybiera się węgiel o niskiej zawartości siarki i popiołu. Dzięki temu ilość odpadu do utylizacji jest znacznie mniejsza, podobnie jak ilość dwutlenku siarki emitowanego podczas spalania. Ekogroszek jest poddawany wieloetapowej obróbce, przesiewany i suszony. Dzięki takiej dokładnej selekcji wybierane są ziarna o odpowiednim rozmiarze, pozwalające na spalanie wyłącznie w nowoczesnych piecach, spełniających normy europejskiej dyrektywy Eco Design. Niska zawartość wody gwarantuje natomiast  wydajne spalanie i mniejsze zużycie opału. Warto jednak pamiętać, że tylko dobry ekogroszek, o właściwych parametrach jest produktem ekologicznym.

Piece na ekogroszek – prosta obsługa i automatyzacja

Kotły na ekogroszek to nowoczesne urządzenia grzewcze, które w niczym nie przypominają starych pieców węglowych. Większość funkcji została zautomatyzowana, dzięki czemu obsługa pieca sprowadza się do minimalnego udziału człowieka. Piece samodzielnie dobierają opcje spalania, tak by było ono jak najwydajniejsze i ekologiczne. Uzupełnianie podajnika odbywa się raz na kilka dni, nie ma więc konieczności częstych wizyt w kotłowni. Częstego usuwania odpadu również można uniknąć, wybierając ekogroszek o niskiej zawartości popiołu.

Ekogroszek to łatwe przechowywanie i czysta kotłownia

Składowanie opału produkowanego z węgla luzem, to ryzyko zabrudzenia kotłowni ze względu na unoszący się pył. Można tego uniknąć wybierają ekogroszek workowany.

Przeczytaj dlaczego ekogroszek workowany jest lepszy niż ten sprzedawany luzem: https://grzejemnieto.pl/wegiel-workowany-dlaczego-jest-lepszy-niz-ten-sprzedawany-luzem/

Pakowany w wygodne 25-cio kilogramowe worki zajmuje znacznie mniej miejsca w kotłowni. Jego wsypywanie do podajnika jest bardzo proste i nie powoduje zapylenia kotłowni. Niezwykle istotne jest również to, że ekogroszek workowany nie traci swoich parametrów, co jest kluczowe zarówno dla wydajności jak i ekologii procesu spalania. Może też być przechowywany na zewnątrz, podczas gdy ekogroszek składowany luzem może tracić nawet 20-30 swojej wartości opałowej.

Warto wybierać ekogroszek w workach również ze względów wygody – jego rozładunek i transport jest szybszy i łatwiejszy, a samo użytkowanie znacznie przyjemniejsze.

Czy ekogroszek ma jakieś wady?

Obiektywnie rzecz biorąc, na rynku dostępne są bardziej komfortowe i mimo wszystko bardziej ekologiczne źródła ciepła – jak chociażby pompy ciepła czy ogrzewanie gazowe. Niestety pod kątem wydatków instalacyjnych i eksploatacyjnych wypadają znacznie gorzej i póki co nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Problemem może być też składowanie ekogroszku. Zwykle kupuje się jego zapas na cały sezon grzewczy, a nie każdy posiada odpowiednio duże pomieszczenie do jego przechowywania. Dla niektórych osób problemem może być również czyszczenie pieca, które trzeba wykonać przynajmniej kilka razy w trakcie sezonu grzewczego.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady trzeba przyznać, że ekogroszek jest obecnie jednym z niewielu źródeł ciepła, które idealnie łączą w sobie atrakcyjną ceną, wysoką dostępność, wydajność i ekologiczny charakter.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?