Zalety budowy domu szkieletowego
Data publikacji 30 marca, 2020Co ciekawe, technologia ta nie stawia wcale żadnych ograniczeń jeśli mowa o standardzie energetycznym budynku i jego wyposażenia.
Domy szkieletowe przychodzą z pomocą wszystkim tym, którym zależy na szybkim uzyskaniu własnego lokum. Jednak wciąż wielu osobom kojarzą się z niedużymi konstrukcjami typu kanadyjskiego, które bardzo szybko się nagrzewają i wychładzają, a przy tym są dość głośne. Są zdanie, że domy te nie sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych. Inwestorzy często tej technologii się po prostu boją, bo do łatwych nie należy. Czym tak naprawdę są domy szkieletowe i jakie są ich największe zalety?
Domy szkieletowe – charakterystyka
Domy szkieletowe są bardzo zróżnicowane. Ich ściany zewnętrzne wykończone mogą być oblicówką z drewna. To rozwiązanie bardzo popularne. Domy te można jednak równie dobrze otynkować. Wówczas prezentują się jak klasyczne budynki murowane. Nie ma też przeciwwskazań do tego, aby pokryć je płytkami klinkierowymi.
Co ciekawe, technologia ta nie stawia wcale żadnych ograniczeń jeśli mowa o standardzie energetycznym budynku i jego wyposażenia. Z uwagi na rosnące wymogi w zakresie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, stosuje się termoizolację podwójną, a więc wewnątrz i na zewnątrz szkieletu. Domy szkieletowe bywają nawet domami pasywnymi. Muszą być wówczas zbudowane szczelnie i wyposażone w nowoczesny system wentylacji mechanicznej z rekuperacją i system ogrzewania z udziałem energii odnawialnej. W praktyce drewniane domy pasywne budowane są nawet w krajach skandynawskich i doskonale się sprawdzają.
Zalety domów szkieletowych
Domy szkieletowe mają całkiem sporo zalet. Podstawową jest krótki czas budowy, który wynosi średnio około 3 miesiące. Eksperci są jednak zdania, że taki dom wybudować można jeszcze szybciej. Budynki szkieletowe są tanie, a jednocześnie cechują się bardzo dobrą ochroną cieplną. Jest ona w przypadku innych technologii trudna do uzyskania. Okazuje się bowiem, że ściany i dach w niemal całej swojej grubości są izolacją cieplną. Domy pasywne są lekkie, co przekłada się na tańszy fundament i niższe koszty transportu materiałów budowlanych.
Budowa takiego budynku polega w praktyce na montażu elementów, które łączone są na gwoździe i łączniki metalowe. Czas budowy jest krótki, bo niepotrzebne są jakiekolwiek przerwy technologiczne. Domy szkieletowe budowane są z powodzeniem nawet w okresie jesienno-zimowym. Poza wykopaniem fundamentów, nie ma bowiem w tym przypadku żadnych prac mokrych – betonowania i murowania (te trzeba przeprowadzać przy temperaturze dodatniej).
Budynki szkieletowe są łatwe do ewentualnej przebudowy czy modernizacji. To dobre rozwiązanie dla osób, które początkowo budują niewielki domek, który z biegiem czasu mają zamiar rozbudować, zmodyfikować. Budynki typu szkieletowego cechują się dodatkowo niewielką grubością ścian zewnętrznych. Przekłada się to w oczywisty sposób na większą powierzchnię użytkową, w porównaniu do domów tradycyjnych, murowanych. Ta różnica bywa naprawdę spora. W przypadku budynku murowanego o powierzchni 100 metrów kwadratowych, tutaj jest 110-112 metrów kwadratowych przestrzeni więcej.
Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Zimmermann-Haus