Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza

Zakup okien – krok po kroku

Data publikacji 18 listopada, 2020

Zakup okien to ważna inwestycja na lata i wymaga odpowiedniego przygotowania. Przy ich wyborze trzeba brać pod uwagę funkcjonalność okuć, walory ciepłochronne i estetyczne okien, materiał wykonania i stabilność profili. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, wybierając profile okienne.

Inwestycja na lata

Nowe okna to inwestycja na lata, niezależnie od tego, do jakiego budynku mają one służyć. Producenci okien zwykle zajmują się ich montażem z elementów dostarczanych przez wyspecjalizowane firmy – jak producent profili okiennych czy okuć.

Każdy ich element – okucia, szkło czy profile – musi być wysokiej jakości. Warto postawić na produkty z oferty renomowanych firm, które mają wieloletnie doświadczenie w branży i współpracują z cenionymi markami – jak producent profili okiennych, z jakich wykonuje się ościeżnice i skrzydła itd. Dopasowanie odpowiednich elementów wysokiej jakości wpływa m.in. na trwałość okien, ich żywotność i energooszczędność.

Produkcja profili okiennych a energooszczędność okien

Producent dla każdego okna określa współczynnik izolacyjności termicznej. Zależy on od profili okiennych oraz jakości szyb. Profile okienne mogą mieć różne klasy: A lub B, przy czym A symbolizuje najwyższą jakość. Oznacza to, że ścianki zewnętrzne profili mają grubość 3 mm (+/- 0,2mm), a szerokość komór wewnętrznych wynosi co najmniej 5 mm. W praktyce profile okienne klasy A zapewniają najlepszą ochronę przed zimnem oraz stabilność i trwałość.

Profile okienne mogą być wykonane z różnych materiałów – PCW (PVC), drewna lub aluminium. Najpopularniejsza jest produkcja profili okiennych z PCW albo z drewna. Te drugie jednak wymagają okresowych zabiegów konserwacyjnych. Poszczególne rodzaje profili spełniają różne wymogi, dlatego warto wcześniej zastanowić się, na jakich cechach zależy nam najbardziej.

Wybór szyb i współczynnik przenikania ciepła przez szyby

Na izolacyjność cieplną okna wpływ mają także szyby. Standardowo w oknach stosowane są szyby zespolone, które są zbudowane z dwóch lub więcej tafli szkła o odpowiedniej długości. Podstawowe oszklenia to dwuszybowe, ale coraz częściej zastępowane są przez wkłady trzyszybowe. Z powodu wymogów odnośnie do parametrów okien, aktualnie standardem stają się okna trzyszybowe.

Okna o podwyższonej odporności na włamania

Na rynku dostępne są też okna mające dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem. Wyróżniamy kilka klas bezpieczeństwa – m.in. RC1, RC2, RC2N. Symbolizują one liczbę zaczepów antywyważeniowych i różne systemy zabezpieczeń, np. klamki z kluczykiem, szyby laminowane i inne. Pozwolą one dopasować okna idealnie do potrzeb.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?