Strona główna
Majsterkowanie
Tutaj jesteś
Majsterkowanie

W jaki sposób podłączyć monitor do komputera? Przegląd dostępnych interfejsów komunikacyjnych

Data publikacji 22 października, 2020

Ogromne tempo rozwoju technologicznego i technologii cyfrowych powoduje, że standardy interfejsów komunikacyjnych zmieniają się niemal z roku na rok, stając się coraz wydajniejsze i szybsze. Nie inaczej jest ze złączami transmitującymi sygnał wideo, którymi łączymy komputery z monitorami czy telewizory z konsolami lub innymi urządzeniami cyfrowymi. Obecnie w użyciu jest aż 5 różnych technologii. Sprawdź nasz przegląd interfejsów komunikacyjnych.

Na początku były tylko interfejsy analogowe

Pierwszy interfejs analogowy pozwalający na przesyłanie sygnału wideo między komputerem a monitorem pojawił się w 1987 roku. było to legendarne wręcz złącze D Sub, które umożliwiało przesyłanie obrazu o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, zachowując odświeżanie obrazu na poziomie 85 Hz. Choć na tamte czasy parametry te budziły podziw, to obecnie są one dość przeciętne.

Poza tym analogowy przesył sygnału był stale narażony na zakłócenia spowodowane polem elektromagnetycznym a jakość obrazu zależała od długości przewodu oraz od jakości jego wykonania.

Standard D Sub występował w pięciu różnych wariantach konstrukcyjnych. Do łączenia z komputerami najczęściej stosowano złącza D Sub DA-15, DE-15F oraz DB-25 i DE-9. I choć standard D Sub jest coraz rzadziej stosowany, to wciąż z powodzeniem znajdziemy go na rynku – głównie wykorzystywany jest do podłączania specjalistycznej aparatury do komputerów PC.

Później pojawiły się złącza cyfrowe

Poważnym krokiem naprzód w technice cyfrowej było pojawienie się cyfrowych interfejsów komunikacyjnych. Pierwszym z nich był DVI, który pojawił się w 1999 roku. Standard ten w swojej pierwszej wersji (Single Link) umożliwiał przesył obrazu o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli przy zachowaniu odświeżania obrazu na poziomie 60 Hz.

Najwydajniejsza wersja DVI pozwoliła na transfer sygnału wideo o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli i o odświeżaniu 60 Hz. Standard DVI dzieli się na 3 warianty: DVI-I, DVI-D oraz DVI-A. Pierwszy pozwala na przesył zarówno analogowych, jak i cyfrowych pakietów danych. Drugi umożliwia przesyłanie jedynie danych cyfrowych, a trzeci jedynie danych analogowych.

Kolejnym standardem cyfrowym, który pojawił się na rynku i miał za zadanie zastąpić DVI, było HDMI. Ten standard poza transmisją samego obrazu umożliwiał dodatkowo przesyłanie sygnału audio. Pierwsza wersja HDMI 1.4 pozwalała przesyłać sygnał o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli przy odświeżaniu 30 Hz. Najnowszy standard HDMI 2.1 umożliwia przesyłanie obrazu o rozdzielczości 4K z prędkością aż 120 klatek na sekundę. Jednocześnie wspiera technologię aktywnego HDR.

Należy również wspomnieć o standardzie DisplayPort. Ten miał zastąpić HDMI, jednak równoległy rozwój obydwu technologii sprawił, że obecnie w użyciu są dwa interfejsy. Pierwsza wersja DP 1.4 pozwalała przesyłać obraz o jakości 8K przy 30 klatkach na sekundę. DisplayPort w obecnej wersji 2.0 umożliwia transfer sygnału o jakości 16K przy zachowaniu 60 klatek na sekundę.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?