W jaki sposób działają systemy oddymiania?
Data publikacji 30 grudnia, 2020Główny Urząd Statystyczny w Polsce wskazał, że co roku jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniują w naszym kraju nawet powyżej pół miliona raza. Liczby te stopniowo spadają, ale nadal przyprawiają o zawrót głowy. Szacuje się, że co roku ponad 500 obywateli ginie na skutek pożarów w 27 tysiącach mieszkań. Wynik ten mógłby być jeszcze większy, gdyby nie nowoczesne systemy alarmowe i stosowane mechanizmy oddymiania. To te drugie stały się elementem poniższego materiału.
Najważniejsze informacje o systemie oddymiania
Szacunki i liczby z nich wynikające informują nas, że w przypadku pożaru największym zagrożeniem dla człowieka nie jest sam ogień, a dym i gaz, powstający na skutek zapłonu. Przeszło 90% osób przebywających w płonącym lokalu ginie na skutek toksycznych substancji, w tym gazów spalinowych. Te bywają wyjątkowo niebezpieczne zwłaszcza w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie proces ich rozprzestrzeniana jest niezwykle szybki. Zatem odcięte ciągi ewakuacyjne polegać muszą na innym rozwiązaniu – wspomnianym już systemie oddymiania.
Najprościej definiując – system oddymiania jest elementem instalacji w danym budynku, którego zadaniem jest wyprowadzenie spalin i dymu. Oznacza to, że cel nadrzędny sprowadza się do ułatwienia ewakuacji ludzi, a tym samym – do zadbania o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców lub pracowników.
Cały system uruchamiany jest przez czujki PPOŻ, odpowiednio zaprogramowanie przyciski lub zewnętrzne urządzenia, sterowane centralą. Następnie napędy otwierają otwory w fasadach lub dachu budynku, przez które wydobywają się trujące gazy, dym i gorące powietrze. Niektóre systemy wzbogacone są o dodatkowe elementy – np. skrzydła drzwiowe, które dodatkowe doprowadzają świeże powietrze, przyspieszając proces wymiany trujących substancji, na niezbędny nam tlen.
W dużym podsumowaniu więc: system otworów, skrzydeł i wywietrzników odprowadza szkodliwe toksyny do górnej części elewacji, a następnie wyprowadza je na zewnątrz, zapobiegając ich gromadzeniu. Odprowadzenie to otwiera drogi ratunkowe i ewakuacyjne, dzięki czemu mieszkańcy mogą bezpiecznie wydostać się na zewnątrz domu. Oznacza to, że sprawdzone i profesjonalne systemy oddymiania zapewniają nam najwyższą wartość: zdrowie i bezpieczeństwo.
Zalety systemów oddymiania
- systemy chronią mienie i konstrukcje budynków,
- działają automatycznie, w sytuacjach zagrażających życiu i bez potrzeby ingerencji człowieka,
- zapewniają nowoczesne rozwiązanie, oparte na napędach elektrycznych, montowanych w m.in. oknach i drzwiach (więcej jeśli chodzi o okna oddymiające),
- sam system nie jest inwazyjny i nie wpływa na elewację lub konstrukcję budynku,
- system działa szybko,
- zamontowany monitoring pozwala kontrolować stan systemu,
- system zapewnia także wygodną wentylację (działającą nie tylko w przypadku pożarów),
- system oddymiania pozwala na stosowanie zintegrowanego systemu z innymi elementami i systemami w pomieszczeniu/budynku,
- systemy od sprawdzonych dostawców posiadają kompleksowe wsparcie – począwszy od ich zamontowania, po ich użytkowanie.