Układanie bruku wokół domu
Data publikacji 27 marca, 2024Czasami wszystko chcemy robić sami. Czasem dlatego, że wydaje nam się, że fachowiec za dużo żąda za swoje usługi, a czasem, dlatego, że czynność wydaje się prosta, a w ogólnodostępnej sieci znajduje się mnóstwo porad i filmików np. jak zrobić stolik z drewna i żywicy, jak odnowić meble, jak samodzielnie zrobić car detailing.
Brukarstwo – dla chcącego nic trudnego?
Okazuje się, że w niektórych przypadkach same chęci to za mało. W niektórych przypadkach również porady „wujka Google” nie wystarczają. Czynność, która wydawała się być prosta zaczyna nas przerastać, bo osiągnięty efekt jest daleki od zamierzonego. Weźmy przykład ułożenia kostki brukowej dookoła domu – niby proste, niby nie skomplikowane, wyrównać i uklepać podłoże, a następnie ułożyć elementy. A jednak…
Jakich błędów nie popełni brukarz?
Profesjonalista zacznie od sprawdzenia gruntu (wbrew pozorom ma znaczenie to czy kostka będzie układana na piasku czy na glinie) i obszaru na jakim ma być wyłożona kostka, by dobrać właściwy jej rodzaj (np. kostka o dużych rozmiarach jest złym wyborem jeśli chodzi o wyłożenie krętych ścieżek), sporządzić porządny projekt i wyliczyć zapotrzebowanie na materiał. Kolejną rzeczą, która wpływa na wygląd i stabilność nowej nawierzchni jest oczyszczenie (pod układanymi płytami nie mogą się znaleźć kamienie, gałęzie, korzenie itp.), utwardzenie, zrobienie podbudowy, wypoziomowanie podłoża. Samo wyrównanie trudne nie jest, wystarczy użyć poziomicy, ale już solidna podbudowa może stanowić problem dla amatora. Warstwa mieszaniny żwiru i piasku musi mieć odpowiednią grubość i zagęszczenie, by kostki się nie zapadały i nie ulegały zniszczeniu. Doświadczony brukarz Łódź wie, w jakiej odległości układać płyty – wcale nie im ciaśniej, tym lepiej (ciasno ułożone kostki pękają podczas działania na nie naprężeń). Wie, jak wypełnić fugi i zabezpieczyć krawędzie. Oczywiście błędy przydarzają się też doświadczonym brukarzom. Niektórzy z nich nie przestrzegają prostej zasady, by kostkę dobierać z trzech różnych palet. W efekcie położony chodnik miejscami różni się mocno kolorami. Niektórzy z nich ulegają modzie, by nie kłaść krawężników, zapobiegających rozchodzeniu się kostki.
Gromadząca się woda w nierównościach, rozchodzące się na boki kostki, pękające płyty to skutek niewłaściwego ułożenia. Niektóre nieprawidłowości ciężko naprawić lub wiążą się z dużymi kosztami, dlatego rozmyślając nad tym, czy samemu wyłożyć kostką chodniki, podjazdy i parkingi wokół domu, warto zmierzyć siły na zamiary.
Materiał zewnętrzny