Typowe, katalogowe, powtarzalne – dlaczego warto postawić na gotowe projekty domów?
Data publikacji 29 czerwca, 2023Za każdym pięknym i komfortowym domem zawsze stoi konkretny projekt. Jego wybór zwykle jest poprzedzony godzinami rozważań, przymiarek i dyskusji w gronie rodziny i znajomych. Najczęściej podejmujemy decyzję przeglądając gotowe propozycje licznych pracowni projektowych. Dlaczego katalogowe projekty domów są najczęściej wybierane do indywidualnych realizacji? Odpowiedzi jest kilka.
Porzuć obawy, wybierz sprawdzone rozwiązania.
Nie jeden inwestor miewa wątpliwości, czy będzie w stanie znaleźć pośród gotowych rozwiązań taki projekt domu, który będzie odpowiadał wszystkim potrzebom i wymaganiom mieszkańców. Do wyboru mamy w tym przypadku dwie drogi, albo zdecydujemy się na indywidualny projekt domu, zaprojektowany od zera według naszych oczekiwań, albo skorzystamy z przygotowanych już wcześniej planów i postaramy się dobrać projekt najbliższy naszym oczekiwaniom.
Budowa domu to kosztowna inwestycja, dlatego każdy stara się dokonać najbardziej optymalnych wyborów. O wiele łatwiej analizować poszczególne projekty, gdy mamy możliwość obejrzenia ich wraz ze szczegółami. Tylko gotowe projekty domów dają taką możliwość. Indywidualny projekt możemy sobie jedynie wyobrazić, gdyż potrzeba sporo czasu, zanim zostanie nakreślony, a później poddany wizualizacji. Z katalogowymi domami jest o wiele prościej. Możemy nie tylko do woli przeglądać je w internecie, lecz również poprosić o szczegółowe rysunki, czy inne interesujące nas dane dotyczące projektu. W pierwszym odruchu wybieramy wzrokowo, szukamy tego jedynego domu, który najbardziej nas zauroczy. W proces decyzyjny, poza rozpalonym sercem warto włączyć również racjonalną analizę i chłodną głowę. Nasz przyszły projekt domu musi nie tylko zachwycać wizualnie, lecz również być funkcjonalny, wygodny i solidny jeśli chodzi o sposób wykonania.
Jeśli chodzi o jakość oferowanej dokumentacji to projekty domów typowych nie budzą najmniejszych zastrzeżeń. Ten typ planów ma jedną istotną zaletę – jest za każdym razem sprawdzany i weryfikowany w realnym użyciu. Budynki powtarzalne, czy też typowe są realizowane przez wielu inwestorów w różnych zakątkach kraju, dlatego można mieć pewność, ze nawet jeśli pojawiłyby się jakieś błędy w rysunkach, to zostałyby na wcześniejszym etapie wyłapane i poprawione.
Czy musimy się obawiać o to, czy znajdziemy odpowiedni dla siebie dom? Na to też znaleziono proste rozwiązanie. Wybierając projekt domu najbliższy naszym oczekiwaniom otrzymujemy od razu możliwość wprowadzenia w nim zmian. Czym skutkuje taka zgoda? Możemy przy udziale uprawnionej osoby dopasować wybrany projekt w 100% do naszych potrzeb.
Dom jeszcze bardziej nasz – co warto zmienić w projekcie, by cieszyć się idealnym dopasowaniem?
Dokonaliśmy już wyboru projektu, który najlepiej odpowiada naszym wymaganiom, lecz nadal nie jest to nasz wymarzony dom? Możemy poprawić autorów projektu i stworzyć niejako indywidualną koncepcję na bazie gotowego projektu. Wybierając określone rozwiązania architektoniczne musimy wziąć pod uwagę nasze przyzwyczajenia, tryb życia i planowaną przyszłość, jeśli chodzi o liczbę domowników. Projekt domu parterowego różni się pod względem sposobu użytkowania od domu z poddaszem, dlatego wszystko należy przemyśleć kompleksowo.
Stawiając na gotowy projekt domu, możemy praktycznie do woli przekształcać wnętrze. Zmiana lokalizacji ścian działowych, czy umiejscowienie lub likwidacja okien to poprawki, których nie trzeba wprowadzać do dokumentacji projektu budowlanego przed oddaniem go do pozwolenia na budowę. Takie modyfikacje nie mają istotnego wpływu na kluczowe parametry domu i można je wprowadzić w trakcie wykonywania prac budowlanych. Autoryzacji dokonuje wtedy nadzorujący inwestycję kierownik budowy. Dzięki temu możemy niskim kosztem skroić przyszły dom na naszą miarę.
Wybrany projekt domu możemy zmieniać nie tylko w zakresie rozplanowania wnętrza. Podczas wykonywania adaptacji dozwolone jest również powiększanie i zmniejszanie budynków, doprojektowanie piwnic, dobudowywanie garaży, czy podwyższanie ścian kolankowych. Jeśli wybraliśmy projekt domu parterowego możemy dzięki wspomnianej zgodzie przystosować nieużytkowe poddasze do funkcji mieszkalnej.
Gotowy projekt domu – najtańsza opcja na rynku.
Mnogość możliwości stworzenia własnej koncepcji domu sprawia, że gotowe projekty domów, wraz z niezbędnymi poprawkami, stają się de facto szczegółowo spersonalizowanymi projektami. Wszystko to będzie nas kosztować kilka razy mniej niż realizacja zleconego od podstaw projektu indywidualnego.
Istotne jest w tym przypadku, aby zmian dokonywali odpowiedzialni fachowcy. Architekci z właściwymi uprawnieniami, działający w lokalizacji naszej inwestycji, szybko i sprawnie wdrożą proponowane przez nas zmiany. Taki doświadczony projektant nie tylko pomoże nam dostosować projekt domu, ale również merytorycznie doradzi, jakie zmiany warto wprowadzić, a z jakich zrezygnować.
W obecnej sytuacji, kiedy w trakcie budowy liczymy każdą złotówkę, gotowe projekty domów stanowią prawdziwą możliwość budowy własnego domu, który będzie jednocześnie idealnie dostosowany do naszych wymagań. Nie musimy nadwyrężać naszego budżetu na zlecanie wykonania projektu, ponieważ gotowce dostępne powszechnie w sieci możemy ukształtować zgodnie z naszą wizją. Decydując się na gotowy projekt domu stawiamy na sprawdzone i bezpieczne rozwiązania. W kieszenie zostają nam pieniądze i zyskujemy pewność, że budowany przez nas dom będzie trwały i będzie nam służył przez długie lata.
Materiał zewnętrzny