Szkodniki w jabłoni – najczęstsze przypadki
Data publikacji 18 lutego, 2023Nie każdy miał okazję doświadczyć przyjemności związanej z obserwowaniem powolne wzrostu drzewka jabłoni. Od sadzonki po piękne drzewo obwieszone owocami jest to proces który można porównać z dorastaniem pierwszego dziecka. Tym samym nie każdy zna strach i zdenerwowanie po zaobserwowaniu szkodników aktywnie niszczących zdrowie drzewka. Jednak nic straconego. Nie ważne czy jesteś już posiadaczem drzewka czy dopiero myślisz o jego posadzeniu istnieją metody na prewencję oraz zwalczenie szkodników. W poniższym tekście przywołamy najczęstsze przypadki i postaramy się zaproponować skuteczne metody ich zwalczania.
Przędziorki
Przędziorki to małe czerwone pajączki żerujące przede wszystkim na liściach które również są ich miejscem lęgowym. Same szkodniki są niezwykle małe zauważalne jedynie dla wprawnego oka. Dlatego częściej ich obecność odnotowuje się poprzez zauważenie pajęczyn rozciągających się między liśćmi drzewka. Prewencja powstaniu kolonii tych pajączków polega na regularnym monitorowaniu stanu rośliny i znajdujących się na niej owadów, dodatkową wskazówką będą wspomniane pajęczynki. Ponadto należy regularnie grabić opadłe liście drzewa ponieważ mogą się w nich znajdować jajka szkodnika, które po pęknięciu przyczynią się do rozwoju kolonii. W przypadku większej ilości owadów należy wyposażyć się w odpowiedni preparat, na rynku istnieje wiele opcji. Będziesz musiał znaleźć tę która najlepiej odpowiada twoim potrzebom oraz możliwościom finansowym.
Mszyca owocówka
Mszyce gromadzą się przede wszystkim na pąkach owocowych. Trudno dokładnie opisać ich wygląd – z daleka wygląda na nienaturalne zaczernienie. Jednak po bliższej inspekcji zauważysz masę drobnych żuczków. Wysysają one sok z tkanek rośliny co początkowo powoduje powolne obumieranie jej poszczególnych organów a ostatecznie nawet śmierć samego drzewka. Ponad to ich obecność powoduje pojawienie się innych nieproszonych gości – mrówek. Przychodzą one zwabione słodkim aromatem emitowanym przez mszyce. Owady te będą odpowiedzialne za większe uszkodzenia owoców drzewka. Istnieją naturalne preparaty pozwalające na zwalczenie kolonii tego szkodnika. Przykładami tutaj będą gnojówka z pokrzywy czy wyciąg z czosnku. Jednak jeśli te metody zawiodą ponownie należy wyposażyć się w substancję pochodzenia chemicznego.
Kwieciak jabłkowiec
Kwieciaki to żuki o charakterystycznym ciemnym zabarwieniu. Ich larwy żerują na sokach we wnętrzu pąków kwiatowych. Przy powstawaniu większych kolonii zauważysz także uszkodzenia na liściach. Prewencja występowania tego szkodnika polega przede wszystkim na stosowaniu lepów. Najprzydatniejszymi narzędziami będą lepy zaczepione o pień oraz tablice rozwieszone w powietrzu. Te pierwsze zapobiegną wchodzeniu żuków na drzewa, a te drugie stworzą szansę na unieszkodliwienie ich przy próbie przelotu z drzewa na drzewo. Oczywiście żadna z tych metod nie jest gwarancją sukcesu. Jeśli zauważymy szkodnika to jego zwalczanie polega przede wszystkim na bezwarunkowym wyrywaniu zarażonych pąków a w przypadku większej kolonii spryskiwaniu odpowiednimi preparatami.