Spodnie robocze dla mechanika – prosty czy trudny wybór ?
Data publikacji 16 grudnia, 2020Mechanik samochodowy swoją pracę wykonuje w przeróżnych warunkach, dlatego jego ubrania robocze narażone są na wiele niesprzyjających czynników. Zaczynając od dużych wahań temperatury, kontaktu ze smarami, olejami i innymi płynami ustrojowymi samochodów, na pracy w ciasnych miejscach kończąc. Mechanik często ma bardzo ciężki dostęp do naprawianego elementu. Właśnie z tych powodów spodnie robocze przeznaczone dla mechanika muszą spełniać kilka warunków – tak by odpowiednio zabezpieczyć użytkownika i by nie zniszczyć się po tygodniu pracy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze spodni roboczych dla mechanika?
Spodnie robocze do pasa czy ogrodniczki?
Jedne i drugie mają swoich zwolenników. Mechanicy częściej wybierają spodnie robocze do pasa – ale nie wszyscy. Zależy to od indywidualnych upodobań. Spodnie ogrodniczki dają na pewno większe możliwości dopasowania rozmiaru do ciała – przy pomocy regulowanych szelek. Posiadają też zazwyczaj dużą kieszeń na piersi. Kieszeń ta jest tez dobrym miejscem na nadruk firmowy. Jest to również idealne miejsce na telefon, ale należy pamiętać by taka kieszeń była z zamkiem. Wiele telefonów skończyło swoją służbę wypadając z niezapiętych kieszeni ogrodniczek w różne dziwne miejsca 🙂
cordura cordura i jeszcze raz cordura!
A co to właściwie jest ta cordura? To jakiś chwyt marketingowy?
Cordura to specjalny, opatentowany materiał, który jest wysoko odporny na przetarcia i rozdarcia. Jest kilka rodzajów tego materiału, różnią się głównie wytrzymałością. Nie jest to materiał idealny, bo przez swoja budowę nie jest zbyt przewiewny, ale lista jego zalet góruje znacznie nad wadami. Warto by spodnie robocze dla mechanika miały wstawki z cordury w miejscach najbardziej narażonych na rozdarcia, przetarcia. Głownie są to kolana które są narażone na rozdarcia przy klękaniu. Reszta spodni powinna być wykonana z mieszanki poliestru z bawełną. Taka kompozycja jest bardziej odporna na zabrudzenia i rozerwania od samej bawełny.
Szycie
Dobre spodnie robocze dla mechanika posiadają co najmniej potrójne szwy. Najlepsze spodnie np marki Snickers, mają dodatkowe przeszycia i wzmocnienia w miejscach najbardziej narażonych na rozdarcie. Często takie przeszycia wykonywane są za pomocą specjalnych, wzmocnionych nici. Dobre szycie jest tak samo ważne jak dobry materiał. Gdy jeden z tych składników zawodzi, całe spodnie nie nadają się do użytku.
Kieszenie
Dobre spodnie robocze to takie z dużą ilością kieszeni. Mechanikowi kieszenie przydają się na narzędzia, śruby nakrętki wkręty i oczywiście najważniejsze tzw try-tytki 🙂 Unikajmy jednak w spodniach roboczych dla mechaników kieszeni monterskich. Takie dodatkowe kieszenie mogą przeszkadzać w ciasnych miejscach, przy wjeżdżaniu pod samochód.
Kolorystyka
Kolorystyka spodni roboczych dla mechaników jest różna, jednak dominują ciemne stonowane barwy.
Wygoda użytkowania
Najważniejszym parametrem naszych spodni roboczych jest wygoda ich użytkowania. Pomimo tego, że jest to odczucie mocno indywidualne, to możemy wybrać spodnie robocze które są wygodniejsze od innych. Najważniejszym parametrem będzie odpowiedni krój spodni. Prym tutaj wiedzie szwedzka firma Snickers. Ich spodnie robocze zaprojektowane są tak, by idealnie pasowały do naszego ciała i nie krepowały ruchów. Te spodnie robocze stają się naszą drugą skórą.