Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Rodzaje powietrznych pomp ciepła — którą pompę ciepła wybrać?

Data publikacji 27 września, 2021

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które łączy w sobie wysoką efektywność, ekonomiczność i ekologię. To właśnie te aspekty sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na jej instalację we własnym domu. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła, więc użytkownik ma możliwość wyboru wariantu, który najlepiej spełni jego oczekiwania.

Co to jest powietrzna pompa ciepła i jak działa?

Pompa ciepła powietrze-woda uznawana jest za jedno z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła, ponieważ podczas pracy korzysta jedynie prądu, wody i powietrza atmosferycznego. Zasadę działania pompy ciepła najprościej można porównać do odwróconego klimatyzatora, ponieważ wykorzystuje ona powietrze z zewnątrz domu do ogrzania jego wnętrza. Jest to możliwe dzięki procesowi sprężania pary, na następnie jej skraplania i rozprężania. W efekcie urządzenie jest w stanie odzyskać ciepło z powietrza i wykorzystać je do ogrzania domu nawet wtedy, gdy na dworze panują ujemne temperatury.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Na rynku dostępne są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła: MONOBLOCK i SPLIT. Zasada ich działania jest taka sama, jednak różnią się one konstrukcją i czynnikiem, dystrybuującym ciepło do budynku. Pompa typu MONOBLOCK składa się z jednej jednostki, zawierającej w sobie wszystkie niezbędne elementy (wentylator, parownik, sprężarkę, zawór rozprężny oraz skraplacz), i dostarcza do domu ciepło w postaci ogrzanej wody. Powietrzna pompa ciepła typu SPLIT, jak na przykład pompa ciepła Nimbus, składa się natomiast z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej (montowanej zazwyczaj w kotłowni), połączonych ze sobą przewodami z freonem. Gaz ten skrapla się dopiero w wymienniku ciepła wewnątrz domu i wówczas oddaje ciepło do instalacji. W naszym klimacie jest to szczególnie ważna informacja, ponieważ w przypadku ujemnych temperatur i braku prądu nie ma obawy o zamarznięcie wody w przewodach i odcięcie domu od ogrzewania (co może mieć miejsce w przypadku pomp typu MONOBLOCK). W zależności od wybranej opcji pompa ciepła typu SPLIT Nimbus może występować w wersji podstawowej (PLUS), służącej tylko do ogrzewania, posiadać dodatkowy zasobnik na ciepłą wodę użytkową (FLEX) lub też mieć zasobnik zintegrowany z jednostką wewnętrzną (COMPACT). Więcej o pompach ciepła można przeczytać tutaj: https://www.ariston.com/pl-pl/.

pompa ciepła

Zalety i wady powietrznej pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła może w sposób ekologiczny i ekonomiczny ogrzać dom i zapewnić jego mieszkańcom ciepłą wodę użytkową. Szczególnie, gdy wybierze się urządzenie o wysokiej sprawności (jak np. pompy ciepła Nimbus o współczynniku COP>5 dla wszystkich modeli) i klasie energetycznej A+++. Co więcej, jeżeli budynek posiada instalację fotowoltaiczną to eksploatacja pompy ciepła do centralnego ogrzewania może być niemal bezkosztowa! Duża zaletą pompy ciepła powietrze-woda jest łatwość obsługi, w tym opcja sterowania systemem przy pomocy zdalnej aplikacji. Minusem może być natomiast stosunkowo wysoka cena urządzenia, jednak koszt zakupu i instalacji można znacznie zmniejszyć, korzystając z lokalnych programów dofinansowania pompy ciepła lub dotacji „Czyste powietrze”.

Którą pompę ciepła wybrać?

Wybór odpowiedniego modelu powietrznej pompy ciepła powinien być zawsze podejmowany w oparciu o kilka czynników: powierzchnię i lokalizację domu, typ instalacji grzewczej, liczbę mieszkańców, obecność innego źródła energii itp. W przypadku polskich warunków klimatycznych najbardziej polecanym rozwiązaniem są jednak powietrzne pompy ciepła typ SPLIT o wysokim współczynniku COP i dobrej klasie energetycznej. Propozycje, takie jak Nimbus marki Ariston są w stanie zapewnić użytkownikom doskonały komfort cieplny przez cały rok, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów eksploatacyjnych.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?