Płyty gipsowo-kartonowe i ich rodzaje
Data publikacji 1 marca, 2021Jednym z rozwiązań na wykończenie ścian, poddaszy i sufitów we wnętrzach jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Systemy suchej zabudowy, opierające się na tych materiałach budowlanych, cieszą się obecnie ogromną popularnością. Aby uzyskać jak najlepszy efekt prac ważny jest wybór płyt, tak aby ich parametry pasowały do wymagań danego wnętrza. Firma Sinat posiada w swojej ofercie wiele wariantów płyt gipsowo-kartonowych. Artykuł ten zawiera ich zestawienie oraz krótką charakterystykę. Zapraszamy do lektury.
Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych
Poszczególne rodzaje omawianych płyt charakteryzują się określonymi właściwościami, które warunkują ich odmienne zastosowanie. Wyróżniamy między innymi płyty:
- wodoodporne (Nida Woda) – idealnie nadające się do pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci,
- ognioodporne (Nida Ogień Typ F) – przeznaczone do pomieszczeń, w których konieczna jest dodatkowa ochrona przed ogniem,
- standardowe (Nida Expert, Nida Zwykła) – opcja zalecana do pomieszczeń, w których wilgoć nie przekracza 70%,
- gipsowo-wiórowe odporne na uderzenia (Nida Twarda).
W ofercie firmy Sinat znajdują się również płyty gipsowo-kartonowe posiadające właściwości zarówno wodoodporne, jak i ognioodporne. Mowa tutaj o płytach Nida Woda Ogień Plus. Więcej na temat rodzajów płyt g-k przeczytasz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-g-k.
Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych a dobór odpowiednich materiałów
Wybierając płyty gipsowo-kartonowe należy pamiętać, że są one jednym elementem całego systemu suchej zabudowy. Aby cała konstrukcja na przykład ścianki działowej miała określone parametry, należy zastosować odpowiednie profile (stanowią konstrukcję nośną), wkręty, materiał do zamknięcia spoin między płytami, taśmy uszczelniające i zbrojące.
Jest to szczególnie ważne, gdy dane element budowlany musi spełniać wymagania w zakresie odporności ogniowej czy też statyki (ważne przy wysokich ścianach).
Dobrym przykładem są poddasza, gdzie z uwagi na przepisy przeciwpożarowe zaleca się jednak stosowanie płyt Nida Ogień, które zwiększają bezpieczeństwo w przypadku ewentualnego wybuchu pożaru.