Płytki do połowy ściany – jak wykończyć nimi łazienkę?
Data publikacji 20 lipca, 2019Aranżacja łazienki na pozór może wydawać się prosta, jednakże każda osoba, która tego dokonała, wie, że proces decyzyjny w tym zakresie jest bardzo skomplikowany. Już na etapie wyboru płytek można napotkać na znaczne trudności. Mowa tu nie tylko o ich kolorystyce, ale również o kształtach i barwie fug. Trzeba wykazać się niemałym zmysłem estetycznym, aby zorientować się, jak dopasować i ułożyć płytki do połowy ściany. Wbrew powszechnym opiniom kwestia ta nie jest oczywista, ponieważ pozostawienie luki między płytkami a inną powierzchnią wygląda mało okazale. Dlatego zdecydowanie lepiej jest skorzystać z sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym można nadać własnej łazience niespotykanego dotąd blasku. Istnieją różne opcje, dlatego każda osoba z pewnością znajdzie taką, która będzie adekwatna do jej gustu i indywidualnych preferencji.
Łazienka do połowy w płytkach – największe zalety
Łazienka do połowy w płytkach to rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne. Myśląc o zaletach takiej aranżacji, nie można zapomnieć o tym, że ceramiczne płytki łatwo się czyści i są odporne na wszechobecną w tego typu pomieszczeniu wilgoć. Prosto utrzymać je w czystości i usuwać z nich osady z mydła czy innych kosmetyków. Innym, mocnym atutem łazienki do połowy w płytkach, jest zabezpieczenie ścian przed zachlapaniem – skutkiem tego może być nawet rozwój grzybów i innych mikroorganizmów, dlatego lepiej zawczasu temu zapobiec.
Wykończenie łazienki
Najpopularniejszym rozwiązaniem są kolorowe listy. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na ich kolorystykę. W przypadku, gdy płytki mają białą barwę, niecelowe jest kupowanie listew w ciemnych kolorach. Wiele osób uważa, że kontrast będzie dobrze wyglądał, jednak w powierzchniach łazienkowych liczą się nie tyle zabiegi tego typu, co funkcjonalność powierzchni użytkowej. Dlatego zdecydowanie lepiej jest postawić na wesołe barwy, które sprawią, że samopoczucie osób korzystających z łazienki znacząco się poprawi.
Płytki do połowy ściany – jak wykończyć?
Dobrym rozwiązaniem, alternatywnym dla listew, są również wałki. Należy rozmieścić je równomiernie wzdłuż całego przejścia tak, aby nie pozostawić efektu pustki. Niestety, jest to nieco droższe rozwiązanie, które nie zawsze przynosi zamierzone rezultaty. Dlatego uważa się, że najbardziej praktyczne są spady. Takie elementy konstrukcyjne dostępne są w niemal każdym markecie budowlanym. Warto zdecydować się na spady w uniwersalnych kolorach, takich jak czerwień czy błękit. Oczywiście w przypadku, gdy fugi mają tożsamą barwę, warto użyć gradientu – dzięki temu powierzchnie nie będą nadmiernie się zlewać, co spowoduje wręcz piorunujący efekt wizualny.
Płytki do połowy ściany i zasady ich układania
Płytki do połowy ściany – np. łazienki lub innych pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia – należy układać,pamiętając o kilku istotnych zasadach. Najważniejsza z nich to położenie ceramiki na odpowiedniej wysokości – w przypadku ściany z umywalką nie powinny one przekraczać wysokości do 1,2 metra. Jeśli w łazience jest prysznic, płytki można położyć wyżej, a jeśli wanna to na mniejszej wysokości niż zalecane 120 cm. Płytki do połowy ściany optycznie powiększają pomieszczenie i wydłużają je (wydaje się wyższe), dlatego rzadko sięga się po nie w starych, wysokich kamienicach lub innych budynkach o wyższych niż typowe mieszkaniu w bloku ścianach. Nie zawsze płytki do połowy ściany będą dobrym rozwiązaniem, dlatego inny punkt orientacyjny to drzwi lub okna. Przestrzeń bez płytek należy pokryć wodoodporną, wysokiej jakości zmywalną farbą, bo łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności.
Kiedy płytki do połowy ściany się nie sprawdzą?
Malutkie łazienki, np. w blokach, najlepiej pokryć płytkami w jednym kolorze całe pomieszczenie aż do sufitu, bo to optycznie powiększa niewielki metraż.Płytki do połowy ściany nie są też korzystnym rozwiązaniem do bardzo wysokich pomieszczeń – np. w kamienicy czy obiekcie komercyjnym. Wszędzie tam, gdzie płytki do połowy ścian nie są wskazane, można dowolnie komponować ze sobą różne kolory i wzory płytek, by osiągnąć intrygujący efekt lub też połączyć matowe i połyskujące.
Łazienka do połowy w płytkach – podsumowanie
Łazienka do połowy w płytkach to popularna i chętnie wybierana koncepcja aranżacyjna w wielu polskich domach. Doskonale sprawdzi się do niewielkich pomieszczeń i niskich, bo optycznie wyrówna te dysproporcje. Część pokryta ceramicznymi płytkami zabezpiecza ściany przed zachlapaniem. Pozostałą przestrzeń najlepiej pokryć wodoodporną zmywalną farbą.