Opieka nad storczykiem
Data publikacji 25 sierpnia, 2019Aby wyhodować storczyka, musisz myśleć jak storczyk. Złotą zasadą sukcesu storczyka jest jak najwierniejsze odtworzenie naturalnych warunków rośliny. W naturze większość storczyków to epifity, co oznacza, że rosną na innych obiektach, przywierając do szorstkiej kory lub nawet kamienia. Błyszczący storczyk preferowany przez większość to zwykle hybryda phalaenopsis lub hybryda dendrobium.
Optymalne warunki wzrostu dla storczyków.
Rośliny te kwitną w jasnym świetle, ale nie w bezpośrednim świetle popołudniowym (chociaż dendrobium mogą znieść więcej słońca). Potrzebują również wysokiej wilgotności i turbulentnego przepływu powietrza wokół korzeni. Potrzebują regularnych okresów suszy na przemian z obfitym podlewaniem. Storczyki najlepiej sobie radzą w temperaturach powyżej 50 stopni, ale poniżej 85 stopni.
Im lepsze możesz stworzyć te warunki na swoim obszarze uprawy, tym większy sukces i lepsze kwitnienie.
Większość zakupionych storczyków pakowana jest w tanie plastikowe pudełka z korzeniami zapakowanymi w nasiąknięty mech. Oczywiście łamie to dwie główne zasady udanego wzrostu. Nie ma przepływu powietrza wokół korzeni, a korzenie nigdy nie mają szansy na całkowite wyschnięcie. Zatem roślina nie może oddychać, a zgnilizna korzeni jest nieunikniona.
Korzenie storczyków to wysoce wyspecjalizowane narządy, które mają za zadanie bardzo szybko wchłaniać wodę i oddychać. Nie wydobywają składników odżywczych z gleby.
Przesadzanie storczyków
Pierwszym krokiem przy każdym zakupionym w sklepie storczyku jest rozkoszowanie się kwiatem. Nie próbuj przesadzać kwitnącego storczyka.
Po zakończeniu kwitnienia kontynuuj i odetnij martwy wierzchołek martwego kwiatu i przesadź roślinę. Storczyki należy umieszczać w specjalnych doniczkach do storczyków w mieszance dla storczyków. Doniczki dla storczyków mają szerokie otwory drenażowe, więc woda dosłownie przepłynie przez doniczkę. Są szeroko dostępne. Mieszanka doniczkowa dla storczyków zwykle składa się z kilku zbrylonych składników, w tym kory sosny, węgla drzewnego, a nawet styropianu.
Storczyk opieka. Opieka nad storczykiem jest dość prosta. W miesiącach letnich podlewaj go co tydzień i mocno. Pozwól wodzie namoczyć korzenie.
W sezonie wegetacyjnym nawóź go co tydzień słabym roztworem nawozu w proszku lub w płynie.
Zimą utrzymuj roślinę w cieple i ogranicz podlewanie do mniej więcej raz w miesiącu. Upewniaj się, że storczyk jest nawodniony. Nie nawóź go.