Odbiór mieszkania: sprawdź koniecznie te elementy
Data publikacji 12 stycznia, 2022Odbiór mieszkania od developera to ważny, wręczy strategiczny moment, w którym powinniśmy całkowicie odłożyć emocje związane z nowym lokum na bok i – zatrudniając specjalistę – drobiazgowo skontrolować czy stan faktyczny lokalu jest taki, jak zapewnia developer. Co sprawdzić? Na co zwrócić uwagę? Oto lista krytycznych punktów, na których powinniśmy skupić się w pierwszej kolejności.
Odbiór domu lub mieszkania od developera to najbardziej oczekiwany moment całego, nieraz skomplikowanego procesu zakupu „własnego M”. Ważne jest, by ta radość nie sprawiła, że zapomnimy o skontrolowaniu bardzo istotnych rzeczy, które mogą być kluczowe, byśmy mogli w pełni cieszyć się wymarzonym zakupem i przeprowadzką w swoje cztery kąty – bez poczucia, że przegapiliśmy jakieś niedociągnięcia wykonawcy.
Techniczny odbiór mieszkania powinien nastąpić jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego. Uchroni nas to przed koniecznością pokrywania kosztów napraw, które nie wniknęły z naszej winy. Można też wówczas sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową i naszymi założeniami, by uniknąć przykrego rozczarowania. Aspekty, na które należy zwrócić szczególną uwagę to między innymi:
Sprawdzamy powierzchnię mieszkania
W pierwszej kolejności zapytaj dewelopera o to, z jakich norm korzystał podczas ustalania metrażu mieszkania. Na podstawie tej wiedzy można ustalić, czy wielkość mieszkania jest zgodna z założeniami projektowymi. Sprawdź też poszczególne pomieszczenia i czy ich rozmieszczenie jest zgodne z tym, co widziałeś na planie. Nie zapomnij o innych pomieszczeniach takie jak schowek, garaż lub piwnica.
Sprawdzamy wentylację
To bardzo istotny element, ponieważ niewłaściwa wentylacja może powodować w przyszłości wiele problemów takie jak wilgoć w mieszkaniu, co może skutkować powstawaniem pleśni. Możesz skontrolować to za pomocą zapalonej zapałki, której płomień powinien zwracać się w kierunku kratki wentylacyjnej. Jeśli tak się dzieje, z wentylacją wszystko powinno być w porządku.
Sprawdzamy media: Woda, prąd i gaz
Sprawdź, czy wszystkie gniazdka działają poprawnie i czy zostały rozmieszczone w odpowiedni, zgodny z założeniami sposób. Warto zajrzeć również do skrzynki z bezpiecznikami. Skontroluj też, czy wszędzie został doprowadzony dopływ wody oraz otwory odpływowe / kanalizacyjne.
Sprawdzamy stolarkę okienną oraz drzwi
Sprawdź, czy wszystkie drzwi i okna płynnie otwierają się i zamykają. Drzwi powinny być na wysokości, która umożliwi późniejsze położenie płytek i paneli. Nie zapominaj o drzwiach wejściowych, szczególnie w sytuacji, gdy miały być one antywłamaniowe. Powinieneś otrzymać do nich specjalny certyfikat, który potwierdzi, że spełniają taką funkcję.
Sprawdzamy ściany i posadzki
Choć na pozór wszystko może wydawać się w porządku, warto dokładnie skontrolować wszystkie ściany i posadzki, by uniknąć rozczarowań i kosztownych napraw. Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia, czy wszystkie powierzchnie są równe, w czym może pomóc Ci poziomica. W przypadku balkonu istotne jest ujście dla deszczówki, by woda nie zbierała się i nie zalegała na posadzce. Przyjrzyj się dokładnie ścianom, by wykluczyć ewentualne pęknięcia i pęcherze powietrza i zacieki. Sprawdź też kąty łączenia ścian. Jeśli nie są równe, możesz ponieść dodatkowe koszty za wyrównania od fachowca, który kładzie kafelki.
Tekst partnera: Odbiorymieszkan.eu – Odbiory mieszkań w Warszawie