Najnowsze trendy w budownictwie
Data publikacji 2 stycznia, 2022Rosnące ceny materiałów, niesłabnąca pandemia, a także zaostrzenie przepisów dotyczących energooszczędności budynków to najważniejsze czynniki, które wpływają na kierunek rozwoju branży budowlanej. Zdaniem specjalistów w 2022 roku modne będą minimalistyczne i ekologiczne domy, wykorzystywane jako miejsce do pracy i relaksu.
Otwarte przestrzenie otoczone panoramicznymi przeszkleniami
Przyjmuje się, że w nadchodzącym roku nadal dużą popularnością cieszyć się będą konstrukcje o prostych kształtach umiejętnie wkomponowane w otaczający je krajobraz. Ich charakterystyczną cechą są duże przeszklenia, które zapewniają nieograniczony dostęp do naturalnego światła słonecznego, co znacząco ogranicza ilość lamp potrzebnych do rozświetlenia wnętrza i wpływa na zmniejszenie poziomu zużywanej energii elektrycznej. Zastosowanie energooszczędnej stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikania ciepła pozwala zminimalizować ilość traconej energii cieplnej i ograniczyć koszty ogrzewania.
W 2022 roku nadal modne będą otwarte przestrzenie. Takie rozwiązanie poprawia cyrkulację powietrza w domu i pozwala ograniczyć koszty ogrzewania. W najbliższym czasie ścianki działowe wykorzystywane będą przede wszystkim do wydzielania łazienek i sypialni. Projekt domu, w którym jadalnia, kuchnia, przedpokój i salon są połączone, jest niezwykle praktyczny, pozwala bowiem optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych. Nowym trendem jest łączenie salonu i tarasu. W ten sposób możliwe jest uzyskanie spójnego połączenia pomiędzy domem, a ogrodem.
Należy podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi trendami i wejściem w życie Warunków Technicznych 2021, nowe budynki muszą charakteryzować się obniżonym zapotrzebowaniem na energię pierwotną. Celem wprowadzanych zmian jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności energetycznej i zwiększenie znaczenia odnawialnych źródeł energii oraz materiałów. Przyjmuje się, że w najbliższych latach dynamiczny rozwój zanotuje budownictwo modułowe, które jest bardziej ekologiczne od tradycyjnego.
Dom jako komfortowe miejsce do pracy, nauki i wypoczynku
Co ciekawe, istotny wpływ na trendy w budownictwie ma także pandemia. Rozprzestrzenianie się wirusa sprawiło, że w wielu miejscach wprowadzono pracę i naukę zdalną. To sprawia, że coraz więcej osób decydujących się na budowę domu, oczekuje wydzielenia w nim stref przeznaczonych do pracy i wypoczynku. Strefa home office musi być zaprojektowana w taki sposób, by umożliwiać komfortowe realizowanie celów zawodowych i edukacyjnych. Niezbędnym elementem jej wyposażenia są przenośne i stacjonarne komputery z dostępem do Internetu, a także urządzenia drukujące i skanujące.
Wprowadzanie rządowych obostrzeń z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii uniemożliwiło obywatelom dostęp do kin, basenów, czy też siłowni. Każdy architekt projektujący nowoczesny dom, powinien więc pamiętać o stworzeniu domownikom miejsca do ćwiczeń i relaksu. Do tego celu można wykorzystać podpiwniczenie, bądź jedną z kondygnacji. W takim miejscu może znaleźć się sala z kinem domowym, a także pomieszczenie wyposażone w atlas i bieżnię do ćwiczeń. Miłośnicy kąpieli mogą zdecydować się na budowę przydomowego basenu oraz sauny. Zastosowanie takich rozwiązań pozwala uniezależnić się na wypadek kolejnego lockdownu.
Podsumowanie
Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że branża budowlana nieustannie się rozwija. W kolejnych latach podczas projektowania i stawiania budynków zwracać się będzie szczególną uwagę na ekologię, energooszczędność, funkcjonalność oraz komfort użytkowania.