Ładne i funkcjonalne ogrodzenie wizytówką każdej posesji
Data publikacji 23 czerwca, 2021Każda posesja, niezależnie od tego jaką pełni funkcję: mieszkalną, rekreacyjną czy użytkową, wymaga ogrodzenia. Montaż ogrodzeń poza funkcją estetyczną oraz reprezentacyjną, zapewnia również ochronę posesji przed nieproszonymi gośćmi i ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Montaż ogrodzeń z wykonywany może być przez właściciela posesji lub firmy budowlane. Zależy to przede wszystkim od rodzaju ogrodzenia i sposobu, w jaki wykonywany jest jego montaż.
Ogrodzenie, podstawowe cechy
Należy pamiętać, że montaż ogrodzeń zazwyczaj wykonuje się na początku użytkowania nieruchomości i jest to element z przeznaczeniem na długi okres użytkowania. Dlatego ważne jest, aby ogrodzenie było trwałe i nie wymagające skomplikowanych czynności konserwacyjnych. Nieżalenie od tego na jakim obszarze kraju znajduje się posesja, czy jest to Wrocław, Szczecin czy Rybnik, ogrodzenie powinno być estetyczne, wpisujące się w krajobraz otoczenia danej posesji oraz spełniające wymagania i kryteria ewentualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Ogrodzenie, rodzaje
W zależności od charakteru danej posesji oraz możliwości finansowych właściciela, ogrodzenie może być wykonane zarówno w estetyce klastycznej i bardziej nowoczesnej, pełne lub ażurowe, murowane, metalowe, drewniane, kompozytowe, gabionowe, betonowe lub tworzone przez rośliny.
Ogrodzenie murowane
Ogrodzenie murowane cechuje się trwałością i solidnością. Może być wykonane z betonu lub kamienia naturalnego. Ogrodzenie takie jest stosunkowo drogie i powinno być wykonywane przez profesjonalne firmy budowlane, ponieważ wymaga dobrych i stabilnych fundamentów.
Ogrodzenie metalowe
Ogrodzenia metalowe wpisują się w nowoczesną stylistykę i mogą mieć postać gotowych prefabrykatów, elementów kutych lub siatki. Cena takiego ogrodzenia zależy od skomplikowania jego formy.
Ogrodzenie drewniane
Ogrodzenie drewniane wpisują się w nowoczesne trendy proekologiczne. Niestety są mało odporne na czynniki atmosferyczne i biologiczne, w tym szkodniki, dlatego wymagają impregnacji i okresowej konserwacji. Drewno dobrej jakości jest też stosunkowo drogim materiałem.
Ogrodzenie kompozytowe
Ogrodzenie kompozytowe ma zazwyczaj postać ażurową i w odróżnieniu od typowego ogrodzenia drewnianego jest bardziej odporne na działanie czynników biologicznych i deszczu, natomiast jest dość wrażliwe na duże nasłonecznienie. Jest rozwiązaniem tańszym w stosunku do ogrodzenia drewnianego.
Ogrodzenie gabionowe
Ogrodzenie gabionowe, cieszące się dużą popularnością, ma postać podłużnych koszy wypełnionych kamieniami, które to kamienie powodują duże obciążenie. Dlatego warto, aby ogrodzenie było stawiane przez doświadczone firmy budowlane.
Ogrodzenie betonowe
Ogrodzenie betonowe jest odporne na czynniki atmosferyczne i biologiczne. Doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne i jest bardzo trwałe.
Ogrodzenie z roślin
Ogrodzenie z roślin, żywopłot, zapewnia mniejszy poziom bezpieczeństwa posesji oraz wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, w tym podlewania, przycinania i nawożenia, niemniej jednak jest jednym z najbardziej estetycznych rozwiązań. Zazwyczaj uzupełnione jest przez inne, dodatkowe, ukryte pomiędzy roślinnością ogrodzenie.
Niezależnie od rodzaju i formy ogrodzenia, warto zainwestować w dobre i solidne materiały, ponieważ ma ono służyć na lata.