Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Kocioł kondensacyjny

Kocioł kondensacyjny czy piec tradycyjny?

Data publikacji 16 sierpnia, 2022


Sposobów na ogrzanie gazem domu lub mieszkania jest wiele. Różnią się one przede wszystkim zastosowanym rodzajem kotła. Inwestor ma do wyboru dwa rodzaje pieców: tradycyjny i kondensacyjny. Czym się one od siebie różnią i który z nich jest lepszym rozwiązaniem?

Gaz — ta sama zasada, dwie różne możliwości

Spalanie gazu odbywa się w każdym z powyższych kotłów tak samo. W praktyce oznacza to, że w obydwu rodzajach urządzeń palenisko działa podobnie. Różnica w obydwu typach pieców polega na wykorzystaniu… spalin, a konkretnie ich wartości energetycznej. Produktem spalania gazu jest dwutlenek węgla i woda. Odzyskanie ciepła poprzez skroplenie kondensatu przedkłada się na wyższą sprawność urządzenia, którą — u niektórych producentów — określa się wartością przekraczającą 100 procent (np. 109 procent).

Który kocioł wybrać?

Starsze kotły niestety nie obsługują funkcji odzyskiwania ciepła z kondensatu. Wynika to z faktu, że typowy, nowoczesny kocioł kondensacyjny posiada specjalną konstrukcję, który umożliwia przyjęcie skroplonej pary wodnej ze spalin i tym samym — pobranie z niej ciepła. Reasumując, w dobie rosnących cen energii piece kondensacyjne zapewniają znacznie większą sprawność, która przedkłada się na niższe zużycie gazu i tym samym ograniczenie kosztów pozyskania energii przez gospodarstwo domowe.

Sprawność kotła kondensacyjnego — mit czy rzeczywistość?

W publikacjach dotyczących pieców kondensacyjnych często pojawia się stwierdzenie, że ich sprawność przekracza 100 procent. Oczywiście z fizycznego punktu widzenia nie jest możliwe, aby jakikolwiek kocioł (nie tylko gazowy) mógł uzyskać sprawność rzędu 100 procent. Należy jednak pamiętać, że do obliczeń sprawności kotłów kondensacyjnych wykorzystuje się nieco inne parametry. Bądź co bądź, ciepło z nich jest pozyskiwane z dwóch źródeł, to jest z komory spalania i z wymiennika ciepła. Jeśli chodzi o wartość opałową, to piec kondensacyjny osiąga sprawność przekraczającą 100 procent, gdyż wlicza się do tego odzysk ciepła. Z kolei w obliczeniach zysk pieca kondensacyjnego wynosi około 96-98 procent.

Instalacja grzewcza a wydajność kotła

Na korzyść kotłów kondensacyjnych przemawia również sposób zaprojektowania instalacji. Zaleca się, aby temperatura wody oddającej ciepło była przez zdecydowaną większość dni niższa od punktu rosy przyjętego dla spalin, czyli około 57 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura wody powrotnej będzie niższa (a taka właśnie jest przez większość okresu grzewczego), to kocioł skraplający dzięki niej parę ze spalin, będzie właśnie wtedy oszczędniej gospodarował energią.

Jak widać, kocioł gazowy kondensacyjny ma olbrzymią przewagę nad standardowymi kotłami. I właśnie dlatego warto weń zainwestować.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?