Jesienne prace w ogrodzie – o co i jak zadbać?
Data publikacji 18 października, 2021Zadbany ogród to atut każdej posiadłości. Wiąże się jednak też ze sporą odpowiedzialnością i gotowością do ciężkiej pracy. Nie tylko na wiosnę i lato, lecz również w trakcie jesieni ogródek wymaga od nas kompleksowych działań pielęgnacyjnych. Jeżeli to zaniedbamy, może się nieodwracalnie na nim odbić. Prowadzenie ogrodu to w istocie sztuka całoroczna.
Jesienne prace w ogrodzie
Podczas bezdeszczowej pogody ogród trzeba co jakiś czas podlewać, by rośliny nie obumarły, a ziemia nie zwietrzała. Przy pierwszych przymrozkach, z reguły lżejszych, powinniśmy szczególnie pamiętać o podlewaniu roślin zimozielonych, takich jak na przykład krzewy iglaste. Po wystąpieniu małych i średnich opadów śniegu niewskazane jest, by pozostawić rośliny zupełnie przykryte pokrywą śnieżną. Z użyciem takich narzędzi, jak łopata do śniegu, zalecane jest okresowo odśnieżać ziemię wokół roślin i drzew. Zapobiega to jej wyjałowieniu i kompletnemu zmarznięciu.
Jesienne prace przy naszych roślinach
Jeżeli hodujemy rośliny wrażliwe, trzeba o nie szczególnie zadbać już w okresie ciepłym. W tym przypadku nawet mały błąd może okazać się przykry w skutkach. Rozmnażanie roślin tego rodzaju może być wyjątkowo zagrożone nawet najmniejszymi zmianami klimatu. W dodatku, łatwo o ich zwiędnięcie w sytuacjach, kiedy niewłaściwie się nimi zajmujemy. Ostatnie koszenie trawnika jest dla nich wskazane jeszcze w okresie umiarkowanego nasłonecznienia. Wówczas odpowiednio przygotują się na ubogą w promienie słoneczne, suchą i nieprzyjazną jesień.
Nawożenie roślin – o czym pamiętać?
Przygotowanie naszego ogrodu na nieprzyjazne warunki atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni i zimy tak naprawdę powinniśmy zaczynać już pod koniec pory letniej. Przede wszystkim mowa tutaj o dokarmianiu roślin odpowiednimi preparatami. Substancje odżywcze danego rodzaju należy właściwie dozować. Wraz z nadejściem zimy rośliny mają mniejsze zapotrzebowanie na azot, a większe na potas. Nawożenie musi być przemyślane.
Dobranie nasion traw
Równie ważne jest zatrawienie ogrodu. Nasiona traw ogrodowych mają po kilkanaście gatunków. Wchodzą one w różne symbiozy z hodowanymi roślinami. To z kolei może pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na kondycję całego mikroekosystemu. Jeżeli trawy będą miały zły wpływ na pozostałą roślinność, uniemożliwią jej przygotowanie się na okres jesienny i zimowy.
Rośliny dwuletnie i rośliny cebulowe
Rośliny dwuletnie od wykiełkowania do wydania kwiatów i owoców potrzebują dwóch sezonów wegetacyjnych. Pierwszego roku tworzą one rozetę liściową i w tej postaci zimują. W następnym roku po zimowym przechłodzeniu rośliny zakwitają.
Do roślin cebulowych wliczamy byliny z cebulą, bulwą lub grubym kłączem. Mają zbliżone metody hodowli. Ich cykl życiowy obejmuje okres spoczynku latem lub zimą. Więcej o roślinności tego typu przeczytamy na https://egarden.pl/.