Jakie rury wybrać do instalacji wodnej?
Data publikacji 25 września, 2020Wybór odpowiednich rur do instalacji wodnej często może sprawiać problem, zwłaszcza, jeżeli nie posiadamy wiedzy w tym zakresie. Głównym kryterium naszego wyboru powinien być zatem materiał z którego rury są wykonane. Różnią się one właściwościami, a także ceną co może mieć istotny wpływ na nasz wybór oraz ostateczny koszt całej instalacji. Jakiego dokonać wyboru, aby instalacja służyła nam długie lata? Jakie materiały charakteryzuje najwyższa jakość?
Rodzaje materiałów z których wykonane są rury
Obecnie na rynku występują rury wykonane z materiałów takich jak:
- Stal. Niegdyś stosowało się ją do wytwarzania większości elementów instalacji, obecnie odchodzi się od tego trendu. Występuje w postaci rur czarnych bądź ocynkowanych.
- Miedź. Wykorzystuje się stopy twarde, półtwarde oraz miękkie.
- Sztuczne tworzywa. W tym zakresie panuje dowolność, obecnie stosuje się najróżniejsze odmiany i rodzaje o najbardziej optymalnych właściwościach.
Rury stalowe
Niepodważalną zaletą stalowych instalacji wodnych jest ich duża wytrzymałość mechaniczna. Są one także odporne na działanie ciepła, nie rozszerzają się pod jego wpływem i są odporne na wysokie temperatury. Niestety stal jest również podatna na korozję, stosunkowo łatwo zarasta również różnego rodzaju drobnoustrojami takimi jak glony. Obecnie na rynku wykorzystuje się stal czarną oraz ocynkowaną. W przypadku czarnej stali wymagane jest użycie palnika acetylenowo-tlenowego, jednak wyklucza to użycie złączek. Z kolei stal cynkowana wytrzymuje temperatury jedynie do 60oC co wyklucza jej użycie w przypadku instalacji grzewczych. Dodatkowo wymaga używania wielu złączek co jest uciążliwe, a więc odchodzi się od stosowania jej w domach jednorodzinnych. Decyzję o użyciu rur stalowych powinniśmy skonsultować z hydraulikiem we Wrocławiu, który pomoże nam podjąć decyzję.
Rury miedziane
Charakteryzują się mniejsza wagą od rur stalowych, są odporne na zmianę temperatur, promieniowanie UV oraz wysokie ciśnienie. Dodatkowo w przypadku rur miedzianych nie musimy się martwić o zarastanie mikroorganizmami, a do tego maja mniejsza średnicę niż stalowe. Niestety cena rur miedzianych jest około 40% wyższa niż stalowych jednak ze względu na specyfikę, ich montaż jest ok. 30% tańszy. Ponadto trwałość instalacji z ich użyciem jest niemal czterokrotnie wyższa, a więc inwestycja, pomimo kosztów, jest opłacalna. Warto jednak wiedzieć, że miedziane rury, podobnie do stalowych, ulegają korozji, zwłaszcza kiedy inne elementy instalacji są stalowe.
Rury z tworzyw sztucznych
W przeciwieństwie do metalowych rur, te ze sztucznego tworzywa nie ulegają korozji. Są również obojętne chemicznie, a ich montaż jest dużo łatwiejszy ze względu m. in. na ich niewielką wagę. Ich główną wadą jest przenikanie tlenu przez ścianki co może zaszkodzić innym elementom instalacji wodnej takiej jak np. pompy czy grzejniki. Dodatkowo ulegają także odkształceniom co może generować dodatkowe koszty w przypadku konieczności wymiany instalacji. Istnieje kilka rodzajów tworzyw z których wykonuje się rury, różnią się one między sobą np. odpornością na temperatury bądź twardością, a każdy materiał powinien być stosowany w zależności od tych zmiennych.
Jakie rury wybrać – podsumowanie
Każdy materiał ma swoje wady oraz zalety. Ostateczny wybór materiału z którego są zrobione rury, których chcemy użyć w naszej instalacji powinien być poprzedzony dokładnym rozeznaniem warunków i czynników na które będą narażone. Zły wybór rur bądź zastosowanie ich w nieodpowiednich warunkach może skutkować awariami, których naprawy mogą być kosztowne. Warto wówczas mieć kontakt do sprawdzonego specjalisty, takiego jak pogotowie hydrauliczne we Wrocławiu na Krzykach, które pomoże, kiedy dojdzie do awarii. Warto również zasięgnąć porady fachowca, jeżeli decydujemy się na usługi takiego. Z pewnością jego rady pomogą nam dokonać dobrego wyboru.
Źródło zdjęć: freepik.com