Jak zadbać o tereny zielone po zimie?
Data publikacji 9 maja, 2024Wiosna to czas budzenia się przyrody do życia oraz rozpoczęcia prac na terenach zielonych. Wraz z nią czeka na nas wiele czynności, których celem jest pięknie wyglądający i zdrowy ogród. Po zimie musimy zadbać o trawnik, rabatki, ale także drzewa oraz krzewy. Jak powinna wyglądać pielęgnacja obszaru zielonego wraz z przybyciem wiosny? O metodach dbania o zieleń, wraz z niezbędnym do tego sprzętem, mówimy szerzej w dalszej części artykułu.
Pielęgnacja terenu zielonego po zimie – od czego zacząć?
Pielęgnację przydomowego ogródka warto rozpocząć od zdjęcia zimowych osłon z roślin. Już w marcu temperatury znacząco wzrastają i są dosyć stabilne. Po ustąpieniu zimowych przymrozków należy pozbyć się osłon. Co ważne, zbytnie zwlekanie z tym może prowadzić do wegetacji roślin. Zdjęcie osłon najlepiej wykonać w bezwietrzny, wilgotny i pochmurny dzień. W następnej kolejności można przystąpić do poprawy stanu trawnika, który po zimie mógł bardzo ucierpieć. Renowację murawy rozpoczynamy od usunięcia pożółkłej darni, przy użyciu zwykłych grabi. Istotne jest też przeprowadzenie zabiegu wertykulacji, dzięki któremu oczyścimy podłoże z filcu i mchu.
Aby rozluźnić podłożę i wesprzeć ukorzenianie się roślin, trzeba napowietrzyć glebę. Aerację przeprowadzimy przy użyciu profesjonalnego sprzętu (aeratora) albo zwykłych wideł. Wiosna to też czas na pierwsze koszenie trawnika, do którego przyda się nam porządna kosiarka jak np. https://centrum-centrum.pl/7166-kosiarki-ogrodowe-stihl. W ciepłym miesiącu dosiewa się także trawę, zwłaszcza jeśli po zimie na murawie pojawiły się nieestetyczne ubytki. Kolejną ważną czynnością jest nawożenie trawnika, co pomoże w odzyskaniu jego świetnego wyglądu. Wraz z nadejściem wiosny musimy też zająć się porządkowaniem rabatek. Niezbędne jest też wycięcie suchych pędów bylin oraz roślin jednorocznych. Posiadacze oczek wodnych w tym czasie usuwają uschnięte rośliny wodne, zanieczyszczenia oraz zalegający na dnie muł.
Porządki w ogrodzie po zimie – niezbędne narzędzia, które usprawnią pracę
Porządki w ogrodzie po zimie warto rozpocząć już w marcu. Bywają one dosyć czasochłonne i trudne, jednak można je usprawnić, korzystając z właściwych akcesoriów. Co przyda nam się do pielęgnacji ogródka? Warto zainwestować m.in. w grabie, podkaszarkę do trawy czy łopatę. Jeżeli jesteśmy właścicielami sadu, do przycinania gałęzi przyda nam się praktyczna podkrzesywarka. Za jej pomocą bez wysiłku i szybko prześwietlimy koronę drzewek owocowych. Oprócz tego do prac ogrodowych potrzebne też będą takie narzędzia jak:
- sekator,
- motyka,
- szpadel,
- nożyce do żywopłotu,
- konewka,
- wiadro i taczka.
Wybierając narzędzia, należy zwrócić uwagę na ich materiał i jakość wykonania. Powinny być solidne, a także wygodne w użytkowaniu.
Pielęgnacja ogródka – przycinanie krzewów i drzew
Regularne przycinanie krzewów wpływa korzystnie na ich zdrowie, obfite kwitnienie, jak i pozwala uzyskać ładny kształt roślin. Krzewy kwitnące wiosną i wczesnym latem, wystarczy delikatnie podciąć. Pamiętajmy o pozbyciu się pędów zrakowaciałych, suchych, przemnożonych i nadłamanych. Jeśli chodzi o krzewy kwitnące latem i tworzące pąki na tegorocznych pędach, należy je skrócić o 2/3 długości. Wiosna to też odpowiednia pora na podcięcie suchych gałęzi drzew. Usuwamy także te połamane i przemrożone. Nie zapominajmy też o skróceniu żywopłotów o połowę zeszłorocznych przyrostów.
Jakie jeszcze prace należy wykonać po zimie?
Po przyjściu cieplejszych dni można też zająć się rozmnażaniem bylin. Dzięki temu zabiegowi wzbogacimy ogród o kolejne rośliny i je dodatkowo odmłodzimy. Należy też założyć nowe rabaty i zapewnić im odpowiednią ilość składników odżywczych, stosując dobry nawóz. Odpowiedniej pielęgnacji wymagają także rośliny cebulowe, takie jak tulipany czy hiacynty. Kolejną czynnością jest przekopanie gleby w miejscach, gdzie zamierzamy posadzić rośliny. W marcu i kwietniu sadzimy byliny, które kwitną latem i jesienią.
Wiosna to z pewnością jedna z najbardziej wymagających pór roku, jeżeli chodzi o prace w ogrodzie. Warto więc dobrze zaplanować swoje działania i zainwestować w odpowiednie narzędzia, dzięki którym wszelkie zabiegi staną się dla nas łatwiejsze i przyjemniejsze.
Artykuł sponsorowany