Jak wysoki podatek od działki budowlanej?
Data publikacji 27 lutego, 2023Zakup działki to niemalże zawsze jest duże przedsięwzięcie. Pomijając już nawet kwestię odwiedzania potencjalnych przyszłych posesji, sprawdzania przepisów i załatwiania innych formalności, każdy chce wiedzieć jak dużo ostatecznie zapłaci za swój zakup. Nie tylko w momencie zmiany posiadacza, ale również w dalszej perspektywie. O tym decyduje między innymi podatek od nieruchomości. W poniższym artykule powiemy nie tylko o tym jak obliczany jest taki podatek, ale również kto jest zobowiązany zapłacić i ile może on potencjalnie wynosić.
Jak obliczany jest podatek od działki budowlanej?
Zanim przejdziemy do tej kwestii należy rozwiać potencjalne wątpliwości. Powyżej podatek od działki budowlanej określiliśmy jako podatek od nieruchomości. Stało się tak ponieważ jest to jedno i to samo. Wiele osób jest w błędnym przysądzeniu iż na niezabudowanej działce nie ma nieruchomości, zatem powinien istnieć inny system opodatkowania. Nic bardziej błędnego, jest on obliczany dokładnie tak samo. Podatek oblicza się na podstawie następujących danych: powierzchni gruntu – w m2 lub ha, stawki opodatkowania – która jest zależna od zastosowania działki, gminy w której się znajduje oraz innych przepisów. Podatek płacą właściciele, współwłaściciele, posiadacze lub użytkownicy gruntu.
Ile wynosi podatek od działki budowlanej?
Jednak najważniejszym pytaniem pozostaje ile może w sumie wynosić taki podatek. Odpowiadając wprost – to zależy. Tak jak wspomnieliśmy w zasadach obliczania – wszystko może się zmienić w zależności od gminy w której znajduje się działka i jej zastosowania. Odpowiednie parametry znajdziesz zarówno w oficjalnych ogłoszeniach rządowych jak i kalkulatorach stworzonych na tą potrzebę dostępnych online. Należy pamiętać, że stawki za m2 działki stale się zmieniają. Jako, że mamy do czynienia z inflacją z pewnością zauważysz różnice w wysokości podatku z roku na rok.
Zwolnienie od podatku
Czy ktoś jest zwolniony od podatku od działki budowlanej? Tak, jednak grunt musi spełniać pewne wymagania. W przeciwieństwie do budynków, zwolnienie gruntu z opodatkowania jest dość trudne. Podatku od działki nie zapłacisz jeśli:
- grunt znajduje się w rejestrze zabytków, a ty o niego dbasz i konserwujesz
- grunt jest użytkiem lub nie użytkiem ekologicznym – obszary zakrzewione lub zalesione
- grunt jest działką przyzagrodową, a ty jesteś członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej
- grunt jest położony na terenie jednego z rodzinnych ogrodów działkowych
Dodatkowo gminy mogą ustalać własne przepisy i zwolnienia względem wymienionych zasad. Należy zorientować się jakie przepisy obowiązują w gminie w której znajduje się twoja posesja.