Jak wybrać firany do pokoju dziecka
Data publikacji 13 lipca, 20205 najważniejszych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając firany do dziecięcego pokoju. Kolorowe czy białe? Długie czy krótkie? Panele czy marszczone? Jaki rodzaj materiału? Te wszystkie pytania są kluczowe przy wyborze firanek i zasłon do pokoju dziecka.
Firanki do pokoju dziecka – długość
Standardowo do pokoi wybieramy zazwyczaj długie firany. Są eleganckie i nadają wnętrzu szyk. W przypadku pokoju dziecięcego znacznie lepszym wyborem będą zazwyczaj firanki krótkie. Dlaczego?
W wieku poniemowlęcym, kiedy dziecko najpierw raczkuje, a potem uczy się chodzić, długie firany nie są korzystne. Dziecko może je zahaczyć, może złapać rączką i zawieszając się całym ciałem oberwać firankę, a nawet zrobić sobie w ten sposób krzywdę. Poza tym firanka w zasięgu rączek dziecka może stać się wspaniałym miejscem artystycznej ekspresji i posłużyć jako płótno do pomazania jej mazakami czy kredkami. Szczęście dziecka murowane, ale mina matki po zobaczeniu takiej firanki raczej nie będzie wesoła.
Kilkulatek będzie już wiedział, że nie powinien wieszać się na firankach, ale chęć sprawdzenia jak będzie wyglądał nadrukowany na firance miś, kiedy go pokolorujemy, nadal jest w dziecku żywa. Dla dziecka w wieku szkolnym długość firanek nie jest już przeszkodą, choć jeśli biurko do nauki ustawiliśmy tuż przy oknie, to krótkie firanki w zupełności wystarczą. Jeśli przestrzeń wokół okna jest odsłonięta, to dobrym rozwiązaniem w pokoju nastolatka są długie firany panelowe z nadrukiem dopasowanym do upodobań czy hobby dziecka.
Jaki materiał najlepiej nadaje się na firanki do pokoju dziecka?
Dzieci się brudzą. To jest fakt, a psychologia rozwojowa uczy rodziców, że zabranianie im brudzenia się wcale nie jest dobrą metodą na to, by wychować zdrowego, kreatywnego i pewnego siebie dorosłego. Kiedy dzieci się brudzą, to brudzą też wszystko, co znajduje się dookoła nich. Wytarcie usmarowanych kredką czy jedzeniem rąk w zasłonę czy firankę nie jest wcale rzadkie. Zamiast załamywania rąk trzeba firankę czy zasłonę po prostu wyprać. A ponieważ trzeba to robić często, warto wybrać taki materiał, który nie tylko łatwo się pierze, ale również nie wymaga tego, by go prasować. Takim materiałem jest na przykład żakard. Bez prasowania można wieszać też firanki z markizety oraz firanki panele.
Zasłony czy firanki? A może w pokoju dziecka warto zawiesić jedno i drugie?
To, czy w pokoju dziecka potrzebne są zarówno firany jak i zasłony jest przede wszystkim kwestią ekspozycji pokoju na strony świata, oraz tego, jak ważne jest przesłonięcie okna w celu zachowania prywatności.
Jeśli do pokoju wpada duża ilość światła słonecznego, może być potrzebny wybór firanki o nieco gęstszym splocie, która pozwoli zredukować nagrzewanie się pomieszczenia w lecie. Jeśli zaś pokój ma ekspozycję północną, najlepiej wybrać firankę delikatną, w jasnych kolorach. Przy braku sąsiadów, kiedy nie ma ryzyka tego, że ktoś będzie „zaglądał” w okno, ciekawym rozwiązaniem są firanki krótkie z półokrągłym wycięciem. Są dekoracyjne, stymulujące, a jednocześnie pozwalają dziecku oglądać świat za oknem i przepuszczają dużo światła.
Zasłony są bezapelacyjnie potrzebne w pokoju małego dziecka, by móc lepiej przygotować pomieszczenie do południowej drzemki, czy łatwiej uśpić malucha w letni wieczór, kiedy dzień jest jeszcze bardzo długi. Powinny to być zasłony dobrze kryjące, ale nie muszą być całkowicie nieprzepuszczalne, bo małe dzieci nie przepadają za całkowitą ciemnością.
W sklepach internetowych takich jak https://firaneo.pl/firany-dla-dzieci znajdziesz bogaty wybór firanek i zasłon dla dzieci.
Firanki dziecięce z nadrukiem czy gładkie?
W pokoju niemowlęcia najlepiej sprawdzą się klasyczne, białe firanki. Dzięki nim pokój wygląda bardziej sterylnie i jednocześnie przytulnie. Kiedy dziecko skończy kilka miesięcy, warto wymienić je na kolorowe firanki z nadrukami, które dodatkowo będą pełnić funkcję stymulatorów rozwoju poznawczego. Dla małego dziecka kolorowe firanki z nadrukiem to nie tyle dekoracja, ile obrazek, na którym są jego ulubione misie czy postacie z kreskówek.
Takie firanki w pokoju dziecka podkreślają dziecięcy charakter wnętrza i sprawiają, że pokój wygląda bardziej wesoło. Niektóre firany dziecięce z nadrukami można wykorzystać do zabawy – np. firanki ze zwierzątkami mogą służyć do nauki nazw poszczególnych gatunków, a firanki z motylkami czy ptaszkami mogą być inspiracją do opowiadania historii na dobranoc.
Temat nadruku i styl wzoru na firanach dziecięcych
Obecnie wybór firan do pokoju dziecięcego jest ogromny. Producenci prześcigają się w tworzeniu wzorów, które będą zachwycać zarówno rodziców, jak i dzieci. Firanki do pokoju najmłodszych dzieci rodzice wybierają zgodnie z ogólnym wystrojem pokoju. Zasłony nawiązują kolorystycznie do pozostałych mebli, firanki mają elementy rysunkowe – misie, roślinki, zwierzęta.
Największą popularnością u dzieci w wieku wczesno – szkolnym cieszą się postacie z modnych bajek oraz firanki nawiązujące do hobby malucha, a w przypadku dziewczynek najlepiej sprawdzają się firanki upinane w 2/3 wysokości na wzór klasycznych firan w oknie księżniczki.
Dzieci jeszcze starsze (powyżej 12 roku życia), wolą firanki bardziej dorosłe – klasyczne i proste lub (zwłaszcza w przypadku dziewczynek) fantazyjnie upinane i eleganckie. Jeśli dziecko w tym wieku interesuje się wyglądem własnego pokoju, chce mieć wpływ na to, jak on wygląda, warto pozwolić mu na samodzielny wybór takiej dekoracji jak firanka i zasłona.