Jak dobrać magazyn energii dla domu?
Data publikacji 28 kwietnia, 2023Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to pierwszy krok w kierunku oszczędzania i niezależności energetycznej. Warto wiedzieć, że maksymalizacja wykorzystania energii elektrycznej nie będzie możliwa bez odpowiedniego magazynu energii. Jak dobrać akumulator do zapotrzebowania energetycznego budynku i czy w ogóle warto się na niego zdecydować? Zobacz, co powinieneś wiedzieć.
Magazyn energii dla domu – korzyści
Instalacja fotowoltaiczna udowodniła swoją niezawodność. Osoby, które zdecydowały się na montaż paneli PV chwalą opłacalność zmiany głównego źródła energii elektrycznej, jednak w większości przypadków autokonsumpcja nie przekracza 30% wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii elektrycznej. Pozostałe (około) 70% jeszcze do niedawna, w przypadku podłączenia instalacji do sieci, mogło być magazynowane bezpośrednio u dystrybutorów. Prosumenci, którzy zdecydowali się na montaż paneli PV po 1.04.2022 korzystają już z nowego systemu zarządzania nadwyżkami energii elektrycznej. Alternatywę stanowi rozwiązanie, które właścicielom instalacji fotowoltaicznych zapewnia całkowitą niezależność energetyczną – domowy magazyn energii. Akumulator o żywotności do nawet 15 lat wyraźnie zwiększa poziom autokonsumpcji, chroni przed awariami sieci i zapewnia pełną moc także wtedy, gdy uzyski z instalacji fotowoltaicznej są niższe (np. w nocy). Co istotne, domowy magazyn energii może służyć również jako awaryjne źródło zasilania.
Najistotniejsze parametry domowego magazynu energii
Wybór magazynu energii dla domu nie powinien być przypadkowy. Dlatego, poza uwzględnieniem mocy pojemnościowej i mocy znamionowej pod uwagę należy wziąć także:
– technologię wykonania akumulatora. W magazynach energii do domu wykorzystuje się dwa rodzaje baterii – kwasowo-ołowiowe i litowo-jonowe. Korzystniejszym rozwiązaniem zdecydowanie są te drugie – technologie Li-Ion gwarantują m.in. wyższą gęstość akumulatora i zwiększoną ilość cykli ładowania.
– głębokość rozładowania. Całkowite rozładowanie magazynu energii nie pozostaje bez wpływu na jego sprawność. Głębokość rozładowania akumulatora (poziom rozładowania, do którego można bezpiecznie magazyn użytkować) jest znacznie większa w akumulatorach nowej generacji i spośród takich warto wybierać.
– ilość cykli ładowania. Nowoczesne magazyny energii mogą służyć inwestorowi do 20 lat. O żywotności akumulatora decyduje ilość cykli ładowania. Najlepsze jakościowo urządzenia oferują ich nawet 10 tysięcy. Zwracając uwagę na ten parametr, zyskasz pewność, że wybierasz urządzenie przyszłościowe.
– system chłodzenia. Magazyn energii pracuje nieustannie, co powoduje okresowe przegrzewanie się urządzenia. Nowoczesne akumulatory standardowo są wyposażane w wydajne systemy chłodzenia, które wspierają ich pracę. Mając na uwadze sprawność magazynu i bezpieczeństwo instalacji, warto korzystać wyłącznie z oferty sprzedawców o ugruntowanej pozycji rynkowej.
– konstrukcję. Magazyn energii dla domu to rozwiązanie, które nie pozostaje bez wpływu na decyzje, które będą podejmowane w przyszłości. Ewentualna rozbudowa gospodarstwa bądź zmiana jego wyposażenia może wiązać się z większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Wybierając magazyn energii o modułowej konstrukcji, masz możliwość rozszerzenia jego pojemności o kolejne moduły. Takie rozwiązanie jest dostępne m.in. w TAURONIE.
Jaki magazyn energii dla domu jednorodzinnego wybrać?
Każdy magazyn energii dla domu posiada określoną pojemność. Za najpopularniejsze rozwiązanie dla domów jednorodzinnych uznaje się akumulator 10 kWh. Dzieje się tak dlatego, że jego pojemność odpowiada instalacji fotowoltaicznej 5-7 kWh, najczęściej wybieranej przez inwestorów prywatnych.
Materiał zewnętrzny