Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Fotowoltaika

Fotowoltaika dla domu 100m2

Data publikacji 22 października, 2021

W ostatnich latach w Polsce nastąpił gwałtowny wzrost popularności fotowoltaiki, a widok paneli na dachu już nikogo nie dziwi. Dzieje się tak głównie ze względu na ogromne oszczędności w kosztach energii elektrycznej – rachunki mogą spaść nawet o 90% w skali roku.

Jak dobrać moc fotowoltaiki dla domu 100m2?

Fotowoltaika może zapewnić nam naprawdę duże oszczędności. Jednak, aby tak się stało, system musi być dobrze zwymiarowany, tzn. musi produkować tyle energii elektrycznej, aby zaspokoić zapotrzebowanie budynku na prąd. Bardzo ważne jest, aby pomiary zostały wykonane w sposób w pełni profesjonalny.

Metraż budynku nie ma jednak większego znaczenia, jeśli chodzi o określenie parametrów systemu, który ma być zainstalowany w danym domu. Decydującym czynnikiem jest przede wszystkim zapotrzebowanie na energię elektryczną powierzchni. Fotowoltaika dla domu 100m2 nie musi więc wcale cechować się dużo większą mocą niż w przypadku znacznie mniejszych budynków.

Chodzi przede wszystkim o to, aby określić, ile prądu muszą wytworzyć moduły solarne, aby przez cały rok zaopatrywać budynek w energię elektryczną. Przelicznik jest prosty: każdy 1 kWp mocy fotowoltaicznej wytwarza około 1000 kWh prądu rocznie.

Pierwsze i najważniejsze pytanie brzmi: czy system fotowoltaiczny dla domu powinien być zainstalowany w już ukończonym i zamieszkałym budynku, czy w zupełnie nowym? Od tego zależą dalsze obliczenia.

Fotowoltaika dla zamieszkałego  budynku

Jeśli budynek jest już zamieszkały, w pierwszej kolejności brane są pod uwagę aktualne rachunki za prąd. Są one bardzo dokładnym wskaźnikiem tego, ile energii elektrycznej zużywają mieszkańcy budynku na wszystkie cele. Przy pomiarach trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie niezwykle istotne kwestie, a mianowicie:

Fakt, czy w najbliższym czasie właściciel planuje wymianę ogrzewania gazowego na elektryczne lub inne inwestycje, które zwiększą zużycie energii elektrycznej. Wtedy lepiej zaplanować nieco większy system, tak aby mógł on dostarczać energię elektryczną również do nowych instalacji w budynku. Możliwe jest również, że planujemy wymianę izolacji termicznej domu – w takim przypadku zapotrzebowanie na energię elektryczną nieco się zmniejszy, jeśli budynek zostanie wyposażony w ogrzewanie elektryczne.

Fakt, że produkcja energii elektrycznej w fotowoltaice wygląda inaczej w różnych porach roku. Latem pojawiają się nadwyżki, które są wykorzystywane głównie zimą, np. do ogrzewania. Jednak zakład energetyczny zwraca prosumentom, czyli właścicielom instalacji o mocy do 50 kWp, 70 lub 80% przesłanej energii elektrycznej. Wyższa wartość dotyczy najmniejszych systemów do 10 kWp (zwykle taka instalacja fotowoltaiczna wystarcza na dom o powierzchni 100 m2 – ale oczywiście za każdym razem należy ją policzyć).

Dlatego, o ile inwestor nie planuje później zmiany systemu grzewczego, ostateczną moc systemu oblicza się tak, aby do aktualnego zużycia dodać ok. 20% mocy. W ten sposób uzyskuje się bezpieczną wartość, na której spokojnie można oprzeć szacunki dotyczące zapotrzebowania budynku.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?