Ergonomia i ekologia – zalety domków szkieletowych
Data publikacji 28 lipca, 2020Do niedawna budowa domu wielu osobom kojarzyła się z wieloletnim procesem, wiążącym się z wieloma trudnościami i wyrzeczeniami. Dziś, gdy do łask wracają domy szkieletowe, budowa domu staje się przyjemnością. Jakie są zalety budynków w technologii szkieletowej?
Trwałe i ciepłe – jakie są domy szkieletowe?
Na temat domów budowanych w technologii szkieletowej od wielu lat krąży mnóstwo szkodliwych mitów. Ludzie uważają, że system szkieletowy nadaje się jedynie do domków letniskowych, a budynki są nietrwałe i nie nadają się do zamieszkania zimą. Cienkie ściany i licha, na pierwszy rzut oka, konstrukcja, zdają się tylko potwierdzać te pogłoski.
Prawda jednak jest zgoła inna. Dom szkieletowy postawiony przez profesjonalną firmę może spokojnie przetrwać przez wiele, wiele lat. Większość firm daje kilkudziesięcioletnią gwarancję na postawione przez siebie budynki. Ważne by do produkcji prefabrykatów używać wysokiej jakości drewna, które zostanie odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. Liczy się także dobra wentylacja i konserwacja poszycie oraz stabilność i ergonomia samej konstrukcji. Gdy wszystko zostanie odpowiednio dopilnowane, domki szkieletowe mogą przetrwać przez stulecia! Do dziś na terenie Norwegii ostały się domy drewniane budowane przed kilkoma wiekami.
Mitem jest również informacja o tym, że domy szkieletowe nie nadają się do zamieszkania zimą, ze względu na kiepską izolację. W końcu nie bez powodu tego typu budownictwo jest wykorzystywane w krajach takich jak Kanada, Szwecja czy Norwegia, gdzie zimy potrafią być bardzo srogie. Ściany w domach kanadyjskich posiadają doskonałą izolację cieplną, dzięki czemu szybko się nagrzewają i długo utrzymują temperaturę.
Ekonomia i ekologia domów drewnianych
Co bardzo istotne, domki szkieletowe w przeciwieństwie do domów murowanych są znacznie tańsze w postawieniu oraz użytkowaniu, a także znacznie bardziej ekologiczne. Wszelkie odpady powstające w procesie produkcji są pełnowartościowymi surowcami energetycznymi, co sprawia, że mogą zostać ponownie wykorzystane bez szkody dla środowiska.
Dzięki temu, że w czasie budowy prace mokre są ograniczone niemal do zera, a większość elementów domu powstaje z prefabrykatów, znacząco oszczędza się czas budowy oraz pieniądze z tym związane. To sprawia, że szybkość wykonywanych zadań oraz mniejsze straty w materiale czynią domy szkieletowe opłacalną, trwałą i ekologiczną inwestycją.