Dlaczego warto murować z betonu komórkowego?
Data publikacji 25 lutego, 2020Wybierając elementy murowe służące do wznoszenia ścian należy przeanalizować szeroki zakres parametrów i cech fizycznych. Szukając materiałów gwarantujących największą szybkość prowadzenia prac murarskich oraz wysoką energooszczędność, warto zastanowić się nad wyborem elementów z betonu komórkowego. Sprawdźmy, dlaczego pozwala on na skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie prac murarskich oraz zabezpieczenie obiektu przed utratą ciepła?
Beton komórkowy – wysokiej jakości materiał do konstrukcji murowych
Beton komórkowy to materiał budowlany, który przeznaczony jest do prowadzenia prac murarskich. Można z niego budować ściany zewnętrzne i wewnętrzne nośne, ściany wewnętrzne nienośne, ściany piwnic, ściany ogniowe i kompleksowe przegrody ścienne.
Bloczki z betonu komórkowego powstają z: piasku, wody, wapna, cementu, gipsu i środka porotwórczego. Nazwa „beton komórkowy” ma bezpośredni związek z procesem produkcji bloczków w trakcie którego w ich strukturze powstają pory wypełnione powietrzem. Porowata struktura i uwięzione w komórkach powietrze powodują, że beton komórkowy jest świetnym izolatorem. W efekcie ściany murowane mają wysoką izolacyjność termiczną a ochrona przed utratą ciepła jest niejako zawarta w cenie elementów ściennych.
Szeroki wybór produktów z betonu komórkowego
Na rynku materiałów ściennych można znaleźć elementy z betonu komórkowego, które tworzą kompleksowe systemy budowy. I tak np. System H+H oferuje szeroki asortyment produktów z betonu komórkowego w postaci bloczków profilowanych na pióro i wpust, z uchwytem montażowym lub bez, czy też bloczków o gładkiej powierzchni czołowej. Lecz System H+H to nie tylko bloczki, to również belki nadprożowe zbrojone i niezbrojone, płytki, kształtki U itp.
Najistotniejsze zalety elementów z betonu komórkowego
Beton komórkowy to materiał o niskiej gęstości objętościowej, która znajduje odzwierciedlenie w bardzo korzystnej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Budynki, których ściany wzniesione są przy użyciu bloczków z betonu komórkowego charakteryzują się wysoką ciepłochronnością i zarazem niskim zapotrzebowaniem na ogrzewanie. Tym samym dając oszczędności eksploatacyjne.
Jednakże beton komórkowy to również oszczędności wykonawcze. Murowanie w tej technologii jest szybsze niż przy użyciu innych materiałów, z uwagi na niską wagę bloczków, ich duże wymiary i wysoką dokładność wymiarową, która pozwala na murowanie na spoinę cienkowarstwową. Murowanie cienkowarstwowe to dodatkowe zabezpieczenie przed wystąpieniem zjawiska podłużnych miejsc utraty ciepła z wnętrza budynku – tzw. mostków termicznych. Zastosowanie betonu komórkowego do murowania ścian budynków mieszkalnych przynosi zatem inwestorom szereg korzyści wynikających z parametrów fizycznych materiału, jego geometrii i technologii murowania.