Co powinno się znaleźć w warsztacie majsterkowicza?
Data publikacji 22 października, 2021Majsterkowanie jest pasją wielu osób. Część z nich marzy o własnym warsztacie majsterkowicza, w którym będą mogli spełniać swoje pasje. Warsztat majsterkowicza to nie tylko miejsce, ale także wiele różnego rodzaju maszyn i narzędzi, które są niezbędne do wykonywania różnych prac.
Warsztat majsterkowicza – co powinno w nim być?
Każdy warsztat majsterkowicza powinien być wyposażony w następujące narzędzia:
- stolarskie – najpopularniejszym narzędziem jest młotek, który ma różne zastosowanie i należy dobrać go do wykonywanych prac. Kolejne niezbędne narzędzie to obcęgi, które pomogą w cięciu drutów lub wyciąganiu gwoździ. W warsztacie przydadzą się także klucze nasadowe służące do dokręcana łączeń śrubowych oraz wkrętak z rowkiem i krzyżowy. Przydadzą się też ściski, które umożliwią przymocowanie obrabianych elementów do stołu. W warsztacie, w którym będziemy rzeźbić niezbędne będą dłuta do tego służące. W warsztacie majsterkowicza przydadzą się także kombinerki, zestawy kluczy oraz pistolet do klejenia na gorąco,
- miernicze – najczęściej używanymi narzędziami mierniczymi, które przydadzą się w warsztacie majsterkowicza to składana miara centymetrowa zwana celówką, poziomica oraz kątownik stolarski stosowany podczas wieszania półek,
- elektronarzędzia – wykorzystywane są do wykonywania zaawansowanych prac. Podstawowym elektronarzędziem jest wiertarko-wkrętarka, która umożliwi wiercenie otworów w różnych powierzchniach oraz wkręcanie i wykręcanie śrub. Niezbędna jest też szlifierka do szlifowania powierzchni oraz frezarka umożliwiająca wykonywanie, np. rowków. Przyda się także pilarka tarczowa, która pozwoli przeciąć płytki oraz deski.
Sprawdź też, jak prawidłowo wykonać ogrodzenie na skarpie
Jak i gdzie przechowywać narzędzia?
Narzędzia oraz inne przybory znajdujące się w warsztacie majsterkowicza powinny być przechowywane w odpowiedni i bezpieczny sposób.
Warsztat majsterkowicza powinien być wyposażony w regały oraz półki, na których ułożone zostaną poszczególne narzędzia. Mniejsze narzędzia oraz akcesoria przechowywać można w skrzynkach na narzędzia lub w specjalnych pudełkach z przegródkami.
Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest powieszenie na ścianie tablic na narzędzia lub wieszaków na klucze.
Należy pamiętać, by narzędzia, które zasilane są z akumulatora lub kabla były odpowiedni zabezpieczone przed przypadkowym włączeniem, a najlepiej odłączone od źródła zasilania. Elektronarzędzia trzeba trzymać w suchym miejscu i najlepiej w dedykowanych dla nich walizkach.
Zasady wyposażenia warsztatu majsterkowicza
Najważniejszymi zasadami aranżacji warsztatu jest jego funkcjonalność oraz dobra organizacja przestrzeni.
Warsztat majsterkowicza musi być urządzony według jego przeznaczenia. Na początek trzeba określić jakie prace będą w nim wykonywane. Zabieg ten pozwoli na dobranie odpowiednich mebli oraz narzędzi do warsztatu. Podczas planowania aranżacji trzeba uwzględnić miejsca na stojące narzędzia jakie znajdą się w warsztacie.
Najważniejszym miejscem w warsztacie jest blat roboczy, na którym wykonywane będzie najwięcej prac. Podczas jego montażu trzeba dobrać odpowiednią wysokość, ponieważ będzie ona decydować o wygodzie pracy. Podczas dobierania wysokości blatu trzeba wziąć pod uwagę pozycję w jakiej wykonujemy pracę czy jest ona siedząca czy stojąca. Jeśli w czasie majsterkowania siedzisz dobrze jest, zakupić wygodne krzesło.
Urządzając warsztat majsterkowicza trzeba zadbać o jego dobre oświetlenie. Najlepsze będą lampy LED mające białą zimną barwę. Ważne jest także by mieć łatwy oraz bezpieczny dostęp do gniazdek elektrycznych.