System Sikafloor 400n i jego zastosowanie
Data publikacji 25 maja, 2021System Sikafloor 400n to jeden z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie tarasów. W skład tego produktu wchodzą żywice poliuretanowe. Generalnie na odpowiednie wykonanie posadzki składają się aż trzy warstwy, przy czym każda wykonana może być z innego produktu.
System Sikafloor 400n to jeden z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie tarasów. W skład tego produktu wchodzą żywice poliuretanowe. Generalnie na odpowiednie wykonanie posadzki składają się aż trzy warstwy, przy czym każda wykonana może być z innego produktu. Sporo zależy bowiem docelowo obciążenie tarasu. Sikafloor 400n to podstawowe ogniwo, które tworzy warstwę wierzchnią, a niekiedy i warstwę gruntującą (najniższą). Jest wysoce elastyczne, a także odporne na ścieranie i promieniowanie ultrafioletowe.
System Sikafloor 400n to bardzo dobra powłoka posadzkowa. Jest to produkt jednoskładnikowy, poliuretanowy o dużej elastyczności. Znajduje tym samym bardzo szerokie zastosowanie. Ta powłoka doskonale nadaje się do tworzenia posadzek najwyższej jakości o doskonałych właściwościach. Wykonany w ten sposób posadzka może być gładka lub posiadać cechy antypoślizgowe. Będzie się także odznaczać wodoszczelnością. Sprawdza się zarówno w przypadku podłoża betonowego, jak i cementowego jastrychu. Nadaje się pod obciążenia lekkie i średnie. Wykorzystać ją można z powodzeniem na balkonie, tarasie bądź schodach. Jest to produkt odporny na promieniowanie UV. Nie sprawia także większych problemów w aplikacji. Można to robić wałkiem lub natryskowo.
Jak wygląda wykonanie posadzki w systemie Sikafloor 400n? Przede wszystkim powłoka, na którą będzie nakładany produkt musi być sucha. Słabsze elementy należy z niej usunąć, a ewentualne ubytki zaszpachlować. Dopiero potem przystąpić można do nakładania warstw systemowych. Na starcie podłoże gruntuje się Sikafloor 156. To transparentna żywica epoksydowa, która zwiększa przyczepność kolejnych warstw. Gruntowanie nie jest jednak wymagane w przypadku nowych tarasów czy balkonów. Jego zadaniem jest obniżenie wilgotności podłoża o 5% czy zwiększenie przyczepności Sikafloor 400n. Grunt nakłada się w jednej warstwie za pomocą wałka z krótkim włosiem. Później należy odczekać kilka godzin przed nałożeniem bazowej warstwy izolacji.
W przypadku Sikafloor 400n wymagane są dwie warstwy. Trzeba tutaj pamiętać również o pomalowaniu cokołu przy ścianach tarasu lub balkonu, aby wykonać szczelną powłokę. Drugą warstwę nakłada się po wyschnięciu pierwszej (po 6 godzinach), aż do uzyskania jednolitej kolorystyki. Na ostatnią warstwę, która jeszcze się nie związała, można nasypać piasek kwarcowy, aby uzyskać właściwości antypoślizgowe powierzchni. Sprawdzają się też płytki dekoracyjne. Potem pozostaje jeszcze nałożenie dodatkowej warstwy lakieru poliuretanowego Sikafloor 410. Transparentna powłoka lakieru zapewnia przykrycie płatków dekoracyjnych lub piasku kwarcowego. Dodatkowo w ten sposób posadzka staje się błyszcząca i zwiększa się jej żywotność. Dodatkowo można ją o wiele łatwiej utrzymać w czystości. Co istotne, lakier zastosować można już po nałożeniu Sikafloor 400n, a więc z pominięciem płatków lub piasku kwarcowego. Wówczas uzyskana powierzchnia jest twarda i idealnie gładka. Sporo zależy w tym przypadku od osobistych preferencji.
Artykuł stworzony przy współpracy ze sklepem Flexbud24.pl