Jak ogrodzić działkę na pochyłym terenie?
Data publikacji 29 kwietnia, 2021Nie każda działka jest idealnie równa i położona na płaskim terenie. Właściciele wielu posesji muszą mierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą pochyły teren. Jednym z nich jest montaż ogrodzenia. Zabezpieczenie w ten sposób działki będzie w takim przypadku nieco trudniejsze niż wówczas, gdy nie musimy niwelować żadnych nierówności. Do ogrodzenia pochyłego terenu potrzeba trochę wiedzy i doświadczenia. Trzeba będzie przeprowadzić odpowiednie pomiary, wykonać drenaż działki, zbadać grunt pod kątem potencjalnego osuwania się. A na koniec wybrać sposób wykonania płotu czy palisady. Który z nich rozważyć w pierwszej kolejności? Siatki ogrodzeniowe powlekane czy ocynkowane? Jak ustawić słupki ogrodzeniowe? Czy siatki leśne sprawdzą się przy budowie ogrodzenia? Sprawdźmy!
Najpopularniejsze metody ogradzania pochyłych działek
To, jak skomplikowane działania trzeba będzie podjąć przy ogradzaniu działki, zależy od kąta nachylenia posesji. Jeśli różnica poziomów jest niewielka i wynosi kilkanaście centymetrów, nie trzeba silić się na wyszukane rozwiązania. Problem pojawia się przy większych nachyleniach. Wówczas wykonawcy ogrodzeń decydują się zazwyczaj na jeden z trzech sposobów wykonania ogrodzenia.
Pierwsza z nich to tak zwane równanie górą. W tym przypadku poziom, którego brakuje u dołu ogrodzenia, zachowuje się górą palisady czy siatki. Poszczególne elementy ogrodzenia mają więc wówczas różną wielkość. Druga metoda to skos równoległy do pochyłości działki. Wówczas góra ogrodzenia będzie tworzyć powierzchnię równoległą do linii wyznaczonej przez nachylenie terenu. Kiedy spadki na posesji są szczególnie duże, często sięga się natomiast po trzeci sposób ogradzania, czyli tak zwaną metodę schodkową. W tym przypadku trzeba podzielić parkan na niewielkie odcinki. Każdy kolejny będzie znajdować się niżej, dzięki czemu uzyskuje się efekt przypominający właśnie schody.
Materiały do wykonania ogrodzenia na pochyłym terenie
Do wykonania ogrodzenia na działce z nachyleniem można wykorzystać różne rodzaje materiałów. Nie wszystkie w ten sam sposób nadają się jednak do wykonywania parkanu konkretnymi metodami. Jeżeli chcemy ogrodzić działkę tak, by zachować skos równoległy do terenu, najlepiej będzie wybrać do tego siatki powlekane lub ocynkowane. Są bowiem stosunkowo elastyczne, a przy tym tanie. Siatki ogrodzeniowe sprawdzą się zwłaszcza wówczas, gdy nasza pofałdowana posesja zajmuje spory teren.
Siatkę można zamontować również w dwóch pozostałych metodach ogradzania nachylonych działek – nic nie stoi na przeszkodzie, by ustawiając odpowiednio słupki ogrodzeniowe rozciągnąć ją tak, by stworzyć charakterystyczną kaskadę. Przy metodzie schodkowej bardzo często korzysta się jednak z ogrodzenia panelowego. Gotowe przęsła trudno byłoby poprowadzić równolegle do pofalowanej linii terenu, ale ustawianie ich poziomo, z kolejnymi spadkami o kilka lub kilkanaście centymetrów, stworzy estetyczny efekt.
Jak wykonać ogrodzenie metodą równania górą? Ten pomysł sprawdzi się zwłaszcza wówczas, gdy na działce nie ma ciągłego, równomiernego spadku, a teren jest mocno pofalowany, pełen uskoków. Wówczas najlepiej rozejrzeć się za skośnymi przęsłami, które pozwolą odpowiednio dopasować części ogrodzenia na poszczególnych fragmentach. Jeżeli uskoki terenu nie są zbyt duże, można także ratować się wykonaniem nieco większej podmurówki. W takim wypadku będzie trzeba zużyć nieco więcej betonu, ale efekt może być bardzo stylowy. Nad podmurówką można rozciągnąć siatkę ogrodzeniową, ale równie dobrze skorzystać ze stalowego płotu czy też paneli i przęseł wykonanych z tworzyw sztucznych.