Jak działa odzież odblaskowa?
Data publikacji 28 kwietnia, 2021Kurtki odblaskowe i innego typu ubrania to odzież wykonana z materiału fluorescencyjnego z dodatkiem taśmy lub kształtów odblaskowych. Wszyscy wiemy, że pracownicy budowlani, drogowi i pracujący na wysokościach mają obowiązek nosić bluzy odblaskowe, kamizelki czy nawet nakrycia głowy. Jak wygląda kwestia techniczna, jeśli chodzi o ubrania odblaskowe – jak działa odblask i z czego jest wykonany? Sprawdź!
Jak działa odblask?
Ultrafioletowe promienie słoneczne reagują z fluorescencyjnymi kolorami, sprawiając, że wydają się „świecić” i zwiększając widoczność danego ubrania w ciągu dnia. Efekt jest silniejszy w słabych warunkach oświetleniowych, takich jak mgła lub tuż przed zmierzchem. W nocy, światło ze źródeł – np. z reflektorów samochodowych, odbija się od odblaskowych obszarów, a taśmy zaczynają świecić.
Ubranie, które jest zarówno w fluorescencyjnym kolorze, jak również posiada odblaski, sprawi, że będziesz widoczny i za dnia, i w nocy.
Ubrania fluorescencyjne na dzień
Ubrania fluorescencyjne świetnie sprawdzają się w pochmurną lub deszczową pogodę oraz gdy gaśnie światło dzienne. W deszczowy dzień, kierowcom ciężko jest zobaczyć pieszych i rowerzystów, więc dobrze jest założyć lub zabrać ze sobą coś we fluorescencyjnym kolorze. We mgle i w deszczu takie ubrania wyglądają na naprawdę jasne ze względu na sposób, w jaki pochłaniają i emitują różne rodzaje światła. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że kolory fluorescencyjne nie świecą w ciemności – żeby być widzianym przez kierowców w nocy, potrzebujesz czegoś odblaskowego.
Ubrania odblaskowe na noc
Materiały odblaskowe działają nocą, odbijając światło – np. od reflektorów samochodowych. Może ono również odbijać się od białych lub jasnych przedmiotów, takich jak gazeta czy biała torba na zakupy. Takie światło będzie jednak rozpraszać się we wszystkich kierunkach, więc kierowca zobaczy jasność, ale nie konkretny kształt. Specjalne materiały odblaskowe działają znacznie lepiej, ponieważ zostały zaprojektowane tak, by odbijać większość światła z powrotem do jego źródła.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że materiał odblaskowy na ubraniu nie sprawi, że będziesz widoczny w ciągu dnia (chyba że jest również fluorescencyjny)! Chociaż taśma odblaskowa może czasami błyszczeć w świetle słonecznym, nie jest ona widoczna dla kierowców aż do zmroku. Na przykład, umieszczenie reflektora na tornistrze małego dziecka nie sprawi, że będzie widoczne dla kierowców, ponieważ większość podróży do i ze szkoły odbywa się w świetle dziennym lub tuż przed zmierzchem.
Różne materiały odblaskowe
Istnieją różne rodzaje materiałów odblaskowych. Jakie?
Taśma odblaskowa z koralików szklanych
Prawdopodobnie widziałeś srebrnoszare odblaskowe paski, jakie posiadają kurtki odblaskowe robocze, noszone przez pracowników budów. Są wykonane z taśmy z koralików szklanych. Kiedy w nocy pada na nie światło, świecą prawie na biało. Taśma z koralików szklanych jest tania i łatwa do dodania do odzieży. Można ją zobaczyć na tradycyjnych kamizelkach odblaskowych, posiadają je również spodnie odblaskowe damskie i męskie.
Taśma mikropryzmatyczna
Taśma mikropryzmatyczna wykonana jest ze specjalnego plastikowego winylu. Wewnątrz niej zamknięto wiele małych pryzmatów. Te pryzmaty odbijają światło dookoła, a następnie z powrotem do źródła. Taśma mikropryzmatyczna jest dość kosztowna w wykonaniu, ale za to bardzo trwała. Występuje w wielu różnych kolorach, kształtach, może nawet dawać efekt holograficzny.