Jak pozbyć się skraplania wody na oknach w zimie?
Data publikacji 30 listopada, 2020Gdy na zewnątrz zaczyna robić się coraz chłodniej, w wielu domach pojawia się problem skraplającej się pary wodnej po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okna. Jakie są przyczyny tego zjawiska i co możemy zrobić, by pozbyć się tego problemu?
Woda na oknach w zimie – wada czy zaleta?
Charakterystyczna „rosa” pojawiająca się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie okna to całkowicie naturalne zjawisko. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie ma ono nic wspólnego ze złej jakości szybą, nieodpowiednim montażem okna czy słabym uszczelnieniem. Wręcz przeciwnie – takie zjawisko fizyczne przeważnie świadczy o wysokiej termoizolacji i bardzo dobrych parametrach okna.
Krótko mówiąc – skraplanie wody na oknach z zewnętrznej strony występuje głównie w przypadku szyb o niskim współczynniku ciepła. Taka szyba przepuszcza na zewnątrz mało ciepła, pozostając chłodna na zewnątrz. W wyniku dużej różnicy temperatur skrapla się para wodna, która osadza się na zewnętrznej stronie.
Podobnie jest w przypadku osiadania pary wodnej na oknach wewnątrz domu. Nie świadczy to o wadzie okna, a o jego wysokiej szczelności. Może być spowodowane nadmierną wilgotnością powietrza (zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka), a także nieprawidłową wentylacją pomieszczenia. O ile para pojawia się w momencie prasowania, gotowania czy zażywania gorącej kąpieli – nie jest to problematyczne. Gorzej, jeśli szyby są zaparowane bez względu na to, co dzieje się w domu. Wówczas może to oznaczać, że mamy problem z mikroklimatem wewnątrz mieszkania.
Jak radzić sobie z wodą skraplającą się na oknach wewnątrz domu?
Najprostszym sposobem na odprowadzenie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia jest systematyczne wietrzenie i sprawny system wentylacji. Oprócz regularnego otwierania okien na przestrzał w celu wymiany powietrza ważne jest zapewnienie mikrowentylacji, która zapewni stały dostęp powietrza z zewnątrz. Dobrej jakości okna, jak np. Ekoplast mają taką opcję w standardzie.
Jeśli to nie wystarcza, powinniśmy rozważyć zamontowanie w oknach specjalnych nawiewników – sterowanych ręcznie, ciśnieniowych lub higrosterowanych. Pomogą one usprawnić nieprawidłowo funkcjonującą wentylację w pomieszczeniu. W takim wypadku powinniśmy zadbać również o ciepły montaż okien, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia mostków termicznych.
Prawdziwy problem pojawia się jednak, gdy para wodna znajdzie się wewnątrz pakietu szybowego, pomiędzy szybami. Takie zjawisko jest dla nas informacją o rozszczelnieniu, co niestety często wiąże się z koniecznością wymiany okien na nowe.