Montaż rekuperacji w domu wady i zalety
Data publikacji 21 sierpnia, 2020Trudno sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo bez systemu skutecznej wentylacji. Wśród szeregu decyzji jakie musi podjąć inwestor decydujący się na budowę własnego domu, jest wybór sposobu wentylacji. Grawitacyjna czy mechaniczna? Co będzie lepszym wyborem?
Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna
Poza aspektem finansowym (na etapie montażu wentylacja grawitacyjna jest tańsza), we wszystkich innych elementach, wyższość rekuperacji jest bezdyskusyjna. Stały dopływ świeżego powietrza, bez konieczności otwierania okien, większa energooszczędność budynku czy też możliwość uzyskania dodatkowej funkcji chłodzenia, to tylko niektóre zalety wentylacji mechanicznej. Należy pamiętać że system wentylacji grawitacyjnej generuje blisko połowę strat ciepła w budynku. Zwiększenie grubości ocieplania ścian i dachów oraz zastosowanie okien i drzwi zewnętrznych o dobrych parametrach termicznych, istotnie ograniczyły ubytki ciepłego powietrza przez przegrody zewnętrze.
Największym więc problemem w zapewnieniu właściwej energooszczędności stała się wentylacja grawitacyjna. Jasnym stało się, że to tutaj właśnie należy poszukiwać nowych rozwiązań technicznych. Jaki jest wybór? Dość oczywisty: rekuperacja.
Koszty wentylacji mechanicznej
Koszty to oczywiście istotny aspekt przy budowie domu, ale czy warto zrezygnować z rekuperacji dla pozornych oszczędności? Wykonanie kanałów wentylacyjnych wentylacji grawitacyjnej wraz z niezbędnymi materiałami, to również spory wydatek. Odejmując go od ceny standardowej wentylacji mechanicznej dla średniej wielkości domu, uzyskamy rzeczywistą kwotę, jaka musimy wydać na etapie budowy domu. Będą to wartość z przedziału 5000 -10000 zł, czyli takie, jakie przy odpowiednim planowaniu, uda się pewnie jakoś wygospodarować. Biorąc pod uwagę, że inwestycja zwróci się bardzo szybko a komfort mieszkania w domu wentylowanym mechanicznie jest nieporównywalny, wentylacja grawitacyjna po prostu się nie opłaca. Oczywiście im wcześniej zaplanujemy system wentylacji mechanicznej, tym niższe będą koszty jej wykonania. Najlepiej zrobić to na etapie projektu. Unikniemy wówczas wydatków na dostosowania konstrukcji budynku do rozmieszczenia poszczególnych elementów układu.
Jeśli zależy nam na:
– oszczędności kosztów ogrzewaniu nawet do 50% w stosunku do domów z wentylacją grawitacyjną;
– możliwość sterowania ilością powietrza wprowadzanego i usuwanego;
– oczyszczaniu pobieranego i dostarczanego do domu powietrza zewnętrznego z pyłków i kurzu.
– skutecznym usuwaniu z pomieszczeń uciążliwych zapachów, dwutlenku węgla oraz pary wodnej (szczególnie istotne w kontekście łazienek);
– eliminacji hałasu z zewnątrz dobiegającego przez okna otwarte do wietrzenia;
– wygospodarowaniu dodatkowej przestrzeni poprzez zmniejszeniu powierzchni zajmowanej przez kominy wentylacji grawitacyjnej;
to montaż rekuperacji w domu jest nie tylko wyborem ale wręcz koniecznością.
Na rynku istnieje szereg firm zajmujących się projektowaniem, instalacją oraz serwisem systemów wentylacji mechanicznej. Warto wybrać dostawcę sprawdzonego, który zapewni kompleksową realizację projektu wraz z pełną obsługą posprzedażową.