Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Kominek we Wrocławiu wykonany przez firmę Kominki Lexus Słoninka A.

Co warto wiedzieć, decydując się na kominek?

Data publikacji 29 czerwca, 2020

Chcesz mieć kominek w swoim nowym domu? Dobrze się zastanów. Kominek jest względnie wydajnym i tanim źródłem ciepła oraz ozdobą. Jest jednak kilka kwestii, które należy rozważyć przed jego zakupem.

Funkcje kominków

Podczas rozmowy z właścicielem firmy Kominki Lexus – Wrocław, Jelenia 56, dowiedzieliśmy się, że kominek może spełniać w domu różne funkcje. Okazuje się, że kominek może być:

  • używany okazjonalnie, kiedy chcemy dla przyjemności popatrzeć na ogień czy dodatkowo ogrzać salon, gdy centralne ogrzewanie jeszcze nie pracuje;
  • pomocniczym źródłem ciepła w porach przejściowych, podczas dużych mrozów czy przy awarii kotła gazowego;
  • głównym źródłem ciepła – w praktyce kominek może być głównym urządzeniem grzewczym w domu, jednak według prawa nie może być jedynym. Budynek winien być wyposażony w urządzenia grzewcze niebędące kominkami, piecami ani trzonami kuchennymi.

Podział kominków

Niemal wszyscy producenci kominków odwołują się do francuskiego podziału, w którym głównym kryterium jest czas utrzymania żaru po jednym pełnym załadunku:

  • ponad 10 godzin;
  • do 10 godzin;
  • czas nieokreślony.

Ostatni wariant to kominki dekoracyjne, na które należy się decydować wyłącznie w sytuacji, gdy urządzenie ma być używane okazjonalnie, dla ozdoby i przyjemności. Jeżeli chcemy, by kominek był pomocniczym źródłem ciepła, powinniśmy zaopatrzyć się we wkład gwarantujący co najmniej kilkugodzinne utrzymanie żaru oraz umożliwiający instalację centralnego ogrzewania (z płaszczem wodnym). Na główne źródło ciepła nadają się wyłącznie wkłady gwarantujące co najmniej 10-godzinne utrzymanie żaru, które powinny mieć również możliwość rozprowadzania ciepła przez kanały grzewcze 

Kominek jako główne źródło ciepła w domu

Takie rozwiązanie wiąże się z urządzeniem kotłowni w salonie. Firanki i ściany szybko się zabrudzą. Codzienne wkładanie opału do kominka wkrótce przestanie być przyjemnością, zwłaszcza dla osób, które dotychczas mieszkały w bloku i nigdy nie musiały dokładać do pieca.

1 kg drewna to ok. 4 kWh energii. Jeden sezon grzewczy wiąże się zatem z przerzuceniem, połamaniem na szczapy i przechowywaniem kilku ton drewna. Należy koniecznie wziąć to pod uwagę, decydując się na ogrzewanie domu kominkiem.

Różne rodzaje kominków

Na rynku dostępne są różne modele kominków:

  • kominki z zamykanym wkładem – są bezpieczne i mogą istotnie przyczyniać się do ogrzania budynku;
  • instalacje otwarte – mogą pełnić głównie funkcję dekoracyjną, gdyż otwarty przewód kominowy powoduje duże straty ciepła, a drewno szybko się spala, zwiększając koszty;
  • kominki wolnostojące, tzw. kozy grzewcze – są tanie, zajmują mało miejsca i nie wymagają remontu domu.

Przed wyborem modelu kominka warto wziąć pod uwagę aranżację wnętrza oraz pożądaną funkcję urządzenia grzewczego.

Kominek w domu

Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie instalacja kotła gazowego lub innego urządzenia grzewczego, które będzie przynajmniej w części bezobsługowe. Wówczas palenie w kominku nie będzie przykrym obowiązkiem, lecz przyjemnością. Kominek sprawdzi się świetnie jako pomocnicze urządzenie grzewcze pozwalające zaoszczędzić na oleju opałowym czy gazie grzewczym. Będzie także dobrym uzupełnieniem pompy ciepła, która przy dużym mrozie może nie wystarczyć do ogrzania budynku bez włączania grzałki elektrycznej.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?