Strona główna
Majsterkowanie
Tutaj jesteś
Majsterkowanie

LPG w butlach – zalety i zastosowanie

Data publikacji 27 lutego, 2020

LPG – czyli liquefied petroleum gas – to mieszanina propanu i butanu zwana również propanem-butanem. Jest to produkt uboczny pozyskiwany przy rafinacji ropy naftowej oraz ze złóż gazu ziemnego. LPG w butlach ma sporo zalet i zastosowań.

LPG w butlach – dlaczego warto?

Największą zaletą LPG jest wydajność, która może być nawet pięciokrotnie większa w porównaniu z tradycyjnymi paliwami. Ogrzewanie za pomocą propanu-butanu jest bardzo wygodne, ponieważ nie powstają uboczne efekty spalania. Nie ma też konieczności czyszczenia urządzeń grzewczych. LPG w butlach od sprawdzonych dostawców, takich jak np. Amerigas, jest bardzo praktycznym źródłem energii – i to z wielu powodów. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o niezależności od dostaw gazu ziemnego. Butlę z gazem można przetransportować praktycznie wszędzie tam, gdzie jest potrzebna. Z jej zainstalowaniem nie wiążą się żadne wygórowane wymogi – warto zresztą pamiętać, że początkowo gaz ten był sprzedawany w charakterze paliwa do przenośnych kuchenek gazowych.

LPG w butlach – zastosowanie

LPG w butlach kojarzy się głównie jako zasilanie kuchenek w domach i mieszkaniach. Należy jednak mieć na względzie inne zastosowania butli z gazem, o czym przypominają specjaliści z Amerigas. Opinie użytkowników korzystających z LPG w butlach potwierdzają wszechstronność omawianego paliwa. Znajduje ono szerokie zastosowanie w gastronomii oraz w turystyce. Można go użyć do podgrzania grilla,  ale też z powodzeniem sprawdzi się w kamperze, na jachcie czy w domku letniskowym. Butla z gazem okazuje się ponadto niezastąpiona podczas letnich wyjazdów, np. obozu w lesie. Na jej korzyść przemawia krótki czas wymiany – można to zrobić od ręki w parę sekund.

LPG w butlach – o tym trzeba pamiętać!

Po wymianie butli z gazem nie wolno zapomnieć o sprawdzeniu szczelności w miejscu jej podłączenia. Istotną kwestią jest też systematyczne kontrolowanie stanu reduktora. Przyjmuje się, że powinien być wymieniany nie rzadziej niż co 10 lat, ale wszystko zależy od zaleceń producenta. Uszkodzony reduktor wymaga natychmiastowej wymiany.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?