Jak przebiega produkcja konstrukcji stalowych?
Data publikacji 26 marca, 2024Chcąc mieć własną wiatę, garaż, halę magazynową czy produkcyjną a nawet niewielki dom wiele osób decyduje się na rozwiązania oparte o gotowe konstrukcje ze stali. Nie jest to żadnym błędem. Producenci konstrukcji stalowych w Polsce oferują bowiem bardzo dobre i niezwykle różnorodne systemy które z łatwością odpowiedzą na potrzeby praktycznie każdego odbiorcy. Gdy interesuje nas taka propozycja warto jednak wiedzieć, jak konkretnie przebiega wykonywanie konstrukcji stalowych. Podstawowe etapy procesu omawiamy poniżej.
Budowa konstrukcji stalowych – kluczowe etapy
Żadna wytwórnia konstrukcji stalowych nie zacznie procesu produkcyjnego bez posiadania dobrego projektu wykonawczego. Zawarte w nim muszą być obowiązkowo wszystkie szczegóły przyszłej konstrukcji, w tyk wymagania powierzchni, klasa wykonania konstrukcji, rodzajspoin, materiały uzyte do tworzenia złącz, gabaryty, typ izolacji termicznej (bądź informacja o braku takowej) czy typy otworowania. Do tego producent konstrukcji stalowych będzie potrzebował komplet wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym wymagane prawem pozwolenia. System musi bowiem odpowiadać nie tylko na zapotrzebowania inwestora, ale i na wymogi prawne obecne na danym terenie.
Gdy projektowanie konstrukcji stalowych mamy już za sobą, przychodzi czas na skompletowanie materiałów użytych do późniejszej produkcji. Chodzi tu zwłaszcza o profile stalowe, ale też wszystkie pozostałe elementy dodatkowe tworzące przyszłą konstrukcję. Dobre ich zorganizowanie i wcześniejsze zamówienie znacząco ułatwi pracę i sprawi, że będziemy mogli jednoznacznie wycenić projekt.
Wszystko przygotowane? Zakład konstrukcji stalowych, a dokładniej pracujący w nim odpowiednio wykwalifikowani specjaliści, mogą zabrać się za obróbkę profili – usuwanie z nich zanieczyszczeń (na przykład nalotów korozyjnych), zabezpieczanie powierzchni, spawanie, szlifowanie, piaskowanie oraz malowanie. Na koniec nakłada się warstwę antykorozyjną. Na każdym z tych etapów firmy konstrukcje stalowe tworzące muszą dopilnować pełnej precyzji działania. Wpłynie to bowiem na ostateczną trwałość, funkcjonalność i wygląd późniejszej konstrukcji.
Gdy powyższe prace są wykonane, konstrukcje stalowe producenci przetransportowują w wyznaczone miejsce i dokonują ich ostatecznego montażu, robót scalających powstałe wcześniej elementy. Po nich konieczne jest przygotowanie kompletnej dokumentacji powykonawczej, w tym oznaczenie gotowego produktu znakiem CE oraz złożenie wymaganej prawem deklaracji właściwości użytkowych.
Materiał zewnętrzny