Co warto wiedzieć o wozidłach budowlanych?
Data publikacji 7 października, 2019O popularności wozideł decyduje ich uniwersalność. Co prawda najczęściej używane są na placach budowy. Jednak z powodzeniem mogą być stosowane w zakładach pracy, kopalniach lub w przypadku tych mniejszych – na prywatnych posesjach, Służą wtedy to przewożenia skoszonej trawy, kamieni, gałęzi, ciężkich narzędzi itd.
Wozidła sztywnoramienne czy przegubowe
Wozidłą budowlane możemy podzielić na wozidłą sztywnoramienne i wozidła przegubowe.
Wozidłą sztywnoramienne mają zazwyczaj większą ładowność (nawet do 500 ton) oraz lepiej sobie radzą w kopalniach odkrywkowych i terenach budowy, gdzie panują trudne warunki przewozowe. Ich zaletą jest także cena. Są dużo tańsze od wozideł przegubowych.
Wozidła przegubowe z kolei posiadają większe możliwości w manewrowaniu. Poza tym są w stanie osiągnąć większą prędkość przy cofaniu. Wozidła przegubowe podczas jazdy do tyłu mogą osiągnąć prędkość do 35 km/h, podczas gdy wozidłą przegubowe zazwyczaj tylko 15 km/h.
Zalety wozideł budowlanych
Wozidła budowlane odznaczają się niezwykle wysokim komfortem pracy. Miejsce pracy operatora jest tak skonstruowane, by zapewniało odpowiednią przestrzeń do manewrowania maszyną, doskonałą widoczność oraz ochronę przed wysokim poziomem hałasu. Fotel operatora jest przestronny i komfortowy. Posiada wielostopniową regulację, dzięki czemu zwiększa widoczność, komfort i bezpieczeństwo pracy. Ergonomiczne rozmieszczenie przycisków ułatwia pracę. Kabina wyposażona w klimatyzację sprawia, że praca w upalne dni jest komfortowa. Wozidła posiadają napęd na cztery koła, co sprawia, że doskonale radzą sobie w trudnych warunkach takich jak błoto czy śnieg. Te wszystkie udogodnienia poprawiają jakość i bezpieczeństwo pracy operatora wozidłą budowlanego.
Pamiętać należy, że wozidła budowlane nie są dopuszczone do ruchu na drogach publicznych. Dlatego nie muszą spełniać wymogów co do oświetlenia. Chociaż oczywiście są wyposażone w lampy, które umożliwiają pracę w porach nocnych.
Uprawnienia do obsługi wozideł budowlanych
Aby móc zostać operatorem wozideł budowlanych, należy przejść odpowiedni kurs, który umożliwia uzyskanie odpowiednich uprawnień do obsługi tego rodzaju pojazdów. Aby móc przystąpić do takiego szkolenia, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B oraz uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych. Kurs obejmuje 24 godziny szkolenia z zakresu BHP, OPP oraz UPP, budowy oraz użytkowania urządzenia, technologii robót a także zajęcia praktyczne. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia, kursant posiada niezbędną wiedzę oraz umiejętności operowania wozidłami.