Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Jak korzystać z ogrzewacza przepływowego

Jak korzystać z ogrzewacza przepływowego – uwagi praktyczne

Data publikacji 10 sierpnia, 2023


Prawidłowa eksploatacja podgrzewacza wody wydłuża efektywny czas jego eksploatacji, a także gwarantuje bezpieczeństwo użytkownikowi. W poniższym poradniku przedstawimy najważniejsze zasady dotyczące prawidłowej obsługi tego urządzenia, a także zapoznamy Państwa z najważniejszymi zaleceniami dotyczącymi jego eksploatacji.

Instalacja i co dalej?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po zainstalowaniu urządzenia, jest jego odpowietrzenie. W tym celu należy włączyć pobór wody bez zasilania prądem z rozdzielni. Instalację należy odpowietrzać przez kilka minut. Dopiero po zakończeniu tej czynności można włączyć dopływ prądu. Koniecznie należy sprawdzić, czy podgrzewacz wody elektryczny działa poprawnie.

Podgrzewacz wody wyposażony jest w specjalny czujnik poboru. Aktywuje się on wówczas, gdy woda przepływa przez instalację. Gdy zawór z wodą zostanie zamknięty, urządzenie automatycznie się wyłączy. W związku z tym częste włączanie i wyłączanie podgrzewacza może doprowadzić do chwilowego wzrostu temperatury powyżej przyjętą przez użytkownika wartość.

Jak korzystać z urządzenia?

Podgrzewacz wody elektryczny jest bardzo prosty w obsłudze. Wyposażono go w dwa intuicyjne przyciski (zwykle jest to strzałka w górę i w dół), które umożliwiają łatwą regulację temperatury w określonym zakresie. Podgrzewacz wody posiada wbudowany wyświetlacz, za pomocą którego można:

  • odczytać bieżącą wartość temperatury,

  • sprawdzić zużycie energii elektrycznej,

  • konfigurować podgrzewacz CO.

Jeśli urządzenie ma być narażone na chwilowe działanie temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza, konieczne jest wcześniejsze spuszczenie wody. Dzięki temu zabezpieczamy je przed rozsadzeniem.

Podgrzewacze a bezpieczeństwo

Oprócz typowych zabezpieczeń elektrycznych podgrzewacz CO jest też wyposażony w rozwiązania zapobiegające:

  • nadmiernemu zwiększeniu ciśnienia wewnątrz urządzenia,

  • nadmiernemu wzrostowi temperatury.

W pierwszym przypadku stosuje się zawór bezpieczeństwa, który aktywuje się w momencie, gdy ciśnienie wewnątrz podgrzewacza przekroczy 1,2 MPa. Z kolei wartość temperatury kontroluje specjalny czujnik, który odłącza zasilanie grzałki w przypadku przekroczenia temperatury krytycznej. Na marginesie warto dodać, że jej wartość zależy od mocy kotła.

Podgrzewacz wody elektryczny wyposażony jest we wbudowaną pamięć. Dzięki niej nastawy urządzenia zostaną zapisane nawet w przypadku zaniku napięcia sieciowego. Oznacza to, że po jego przywróceniu, podgrzewacz będzie pracować zgodnie z przyjętymi wcześniej parametrami pracy.

Reasumując, podgrzewacz wody elektryczny to urządzenie proste w obsłudze, ale też wymagające przedsięwzięcia określonych zasad użytkowania i zachowania wymaganych procedur bezpieczeństwa wymienionych w instrukcji użytkownika.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?