Czy sprzedający działkę płaci podatek?
Data publikacji 25 stycznia, 2023Niemalże każdy kiedyś sprzedał jakąś własność. Ubrania, elektronika czy stare planszówki – ich wystawienie na sprzedaż i dokonanie transakcji jest niezwykle proste. Sprawy jednak mają się nieco inaczej w przypadku działek. Czy sprzedający działkę płaci podatek? Jak sprzedać działkę i czy jest do tego niezbędna pomoc eksperta? Wszystkie te kwestie omówimy w poniższym artykule.
Sprzedam działkę?
Podatek od sprzedaży działki należy do najczęściej spotykanych obciążeń w przypadku transakcji związanych z nieruchomościami. Obowiązujące przepisy wskazują, kto i ile ma zapłacić. Podatek od sprzedaży działki płaci osoba, która ją nabyła. Wysokość podatku zależy od tego, czy działka została zakupiona na podstawie aktu notarialnego czy też w drodze umowy cywilnoprawnej. Podatek od sprzedaży działki wynosi 2% wartości nieruchomości w przypadku transakcji zawartych na podstawie aktu notarialnego oraz 0,5% w przypadku umowy cywilnoprawnej.
Podatek może obciążać również sprzedawcę działki. Ma to jednak miejsce jedynie gdy sprzedaż nastąpi w ciągu pięciu lat od daty oryginalnego zakupu.
Zobacz także: Jak wycenić działkę do sprzedaży?
Obowiązek podatkowy przy sprzedawaniu działki
Sprzedaż działki może wiązać się z obowiązkiem zapłacenia podatku. Kto i kiedy ma obowiązek ten podatek zapłacić? Otóż zgodnie z przepisami podatkowymi, jeśli sprzedającym jest osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, to wówczas obowiązek podatkowy ciąży na nim. Musi on zapłacić podatek do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od dnia zrealizowania transakcji. Wynika z tego, że podatek ten zazwyczaj dotyczy organizacji zajmujących się sprzedażą i skupem posesji w celu zarobienia na marginesie różnicy między obiema kwotami.
Czy możesz uniknąć płacenia podatku?
Może to brzmieć jak jakaś sztuczka lub poszukiwanie druczków prawnych. No i nie da się ukryć, że w pewnym stopniu na tym to polega. Jest wiele metod na uniknięcie płacenia podatku przy sprzedaży działki. Istnieje przepis, który pozwoli ci na pełne wykorzystanie tej sytuacji. Jeśli dochód ze sprzedaży przeznaczysz na swoje potrzeby mieszkaniowe zostaniesz zwolniony z dodatkowej opłaty.
Do takich wydatków wlicza się między innymi:
- spłatę kredytu lub jego oprocentowania
- nabycie posesji pod budowę nieruchomości
- nabycie mieszkania lub lokalu
- rozbudowę już posiadanej nieruchomości mieszkalnej.
Zobacz także: Projekt domu na pochyłą działkę – co musisz wiedzieć?