Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Osuszenie budynku po zalaniu

Osuszenie budynku po zalaniu

Data publikacji 26 stycznia, 2023

Osuszenie budynku to podstawowa czynność, którą należy wykonać po zalaniu. Woda znajdująca się w budynku bardzo łatwo wnika w ściany, podłogi czy posadzki i przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów, co z kolei negatywnie wpływa na zdrowie domowników. Wilgoć zgromadzona w zalanym mieszkaniu może odparować w sprzyjających warunkach w ciągu kilkunastu miesięcy. Bardzo często jednak nie jest w stanie odparować wcale, dlatego właśnie warto skorzystać z usług firm, które oferują kompleksowe osuszenie budynku po zalaniu.

Na czym polega osuszenie budynku po zalaniu?

Większość firm dostosowuje metodę osuszania do indywidualnego przypadku w danym budynku (http://ujdzienasucho.pl/osuszanie-po-zalaniu/). Najczęściej jednak stosuje się wentylatory strumieniowe oraz promienniki, których zadaniem jest „wyciągnięcie” wilgoci ze ścian. Następnie wilgoć jest absorbowana przez specjalne osuszacze kondensacyjne i odprowadzana do kanalizacji. Takie działanie pozwala ograniczyć do minimum ryzyko powstawania grzybów i pleśni na ścianach, w budynkach, w których doszło do zalania.
W przypadku dużego zalania i podciekania wody pod posadzkę, w połączeniu z powyższą metodą, stosuje się osuszanie podposadzkowe. Należy pamiętać bowiem, że samo osuszenie ścian w przypadku dużego zalania często nie wystarcza i wilgoć zgromadzona pod posadzką może przenosić się na osuszone ściany. 

Samo osuszanie po zalaniu, w zależności od konkretnego przypadku, może trwać od kilku do kilkunastu dni. Wpływ na długość tego procesu ma wiele czynników, takich jak: rodzaj tynków i farb czy materiał, z którego wykonany jest budynek. Wiele zależy również od tego, jaki czas upłynął od momentu zalania do rozpoczęcia procesu osuszania. Dowiedz się więcej na http://ujdzienasucho.pl/pomiary-wilgoci/.

Dlaczego należy osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Najczęściej w wyniku zalania traci się meble oraz wszelkiego rodzaju sprzęty. Największym problemem jest jednak wilgoć, która gromadzi się w ścianach, posadzkach i podłogach. Może ona doprowadzić do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych mieszkania i przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni.
Taka sytuacja jest niezwykle groźna dla zdrowia i życia domowników. Proces osuszania mieszkania po zalaniu należy rozpocząć jak najszybciej, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci, które są bardziej podatne na rozwój wszelkiego rodzaju infekcji dróg oddechowych wywołanych przez grzyby i pleśń. Im szybciej rozpocznie się proces osuszania mieszkania, tym krócej będzie on trwał, dlatego nie należy z tym zwlekać. Na rynku istnieje wiele firm, które pomagają kompleksowo uporać się ze skutkami zalania i zajmują się osuszaniem zarówno całych budynków, jak i pojedynczych pomieszczeń. Sprawdź także: http://ujdzienasucho.pl/wykrywanie-wyciekow/.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?