Jak powstaje kawa bezkofeinowa?
Data publikacji 4 stycznia, 2023Kochasz smak kawy i nie wyobrażasz sobie dnia bez delektowania się tym ciepłym, aromatycznym naparem, a jednak nie możesz spożywać kofeiny? To zmartwienie wielu osób, między z nadciśnieniem, wadami serca, chorobami układu pokarmowego oraz kobiet w ciąży. Na szczęście z pomocą przychodzi kawa bezkofeinowa, która prezentuje klasyczny smak i aromat kawy, jednak nie ma jej właściwości pobudzających.
Kawa bezkofeinowa – co to takiego?
Kawa bezkofeinowa to nie żaden specjalny gatunek rośliny. Kawa bezkofeinowa jest uprawiana w taki sam, standardowy sposób co inne kawy. Różnica polega na sposobie jej obróbki – w tym celu stosuje się różnego rodzaju metody chemiczne oraz gazowe. Producenci kawy dążą do tego, by kawa bezkofeinowa smakowała dokładnie tak samo co klasyczna kawa z kofeiną. Może być nieco mniej gorzka, ponieważ nie zawiera kofeiny, która dostarcza ziarnom najwięcej goryczy. Zawiera natomiast cenne olejki eteryczne, które odpowiadają za wyrazisty smak i aromat kawy. Kawę bezkofeinową znajdziesz w każdym wariancie: zarówno mieloną, jak i ziarnistą, rozpuszczalną czy w kapsułkach. Kawa może mieć różny gatunek i pochodzenie. Możesz używać jej do różnych metod zaparzania, zarówno alternatywnych, jak i w ekspresie ciśnieniowym.
Jak wytwarzana jest kawa bezkofeinowa?
W celu uzyskania kawy bezkofeinowej ziarna kawy są na różne sposoby poddawane ekstrakcji kofeiny. Kluczem jest wydobycie jak największej ilości kofeiny bez wpływu na smak i aromat ziaren. Popularna metoda to na przykład chemiczna, z użyciem rozpuszczalników łączących się z kofeiną, takich jak octan metylu i chlorek metylenu. Stosowana jest również metoda gazowa, podczas której kofeina jest ekstrahowana z ziaren kawy poprzez wysokie ciśnienie, temperaturę i dwutlenek węgla. Obecnie za najbardziej ekologiczną metodę dekofeinizacji kawy uważa się tę z użyciem węgla aktywnego. Ziarna kawy są namaczane w gorącej wodzie, która uwalnia kofeinę. Woda jest przepuszczana przez filtr z węglem aktywnym, który zatrzymuje duże cząsteczki kofeiny, a przepuszcza mniejsze cząsteczki olejków eterycznych odpowiedzialnych za smak oraz aromat kawy.