Rodzaje i zastosowania hali magazynowych
Data publikacji 12 listopada, 2022
Do prowadzenia działalności w wielu branżach konieczne jest posiadanie odpowiedniej powierzchni na wszystkie wymagane budynki. Zarówno w przemyśle rolnictwie, jak i w pewnych usługach potrzebować będziemy odpowiedniej hali, która służyć będzie jako miejsce produkcji lub składowania towarów, narzędzi.
Możliwe rozwiązania
Hale magazynowe, czy też produkcyjne mają bardzo zróżnicowaną, w zależności od potrzeb i zastosowania powierzchnię. Mogą być też wykonane w różnych technologiach budowlanych. Różnią się one zastosowanym do ich wzniesienia budulcem, czasem oraz kosztem. Wybierać można pośród rozwiązań tymczasowych lub zdecydować się na trwalszy projekt o solidniejszych parametrach.
Jeśli potrzebujemy rozwiązań doraźnych, zależeć będzie nam na pewno na szybkim czasie budowy i niewielkich kosztach. Wtedy odpowiednie okazać mogą się hale magazynowe namiotowe lub lekkie konstrukcje drewniane. Potrzeba wzniesienia budynku trwalszego i wytrzymalszego, np. magazynu niskiego lub wysokiego składowania wiązać się będzie z większym kosztem inwestycji i czasem jej realizacji. Wybierać można wtedy spośród hal murowanych lub stalowych.
Hale namiotowe i drewniane
Budynki takie są ciekawą alternatywą dla ich odpowiedników wznoszonych z innych materiałów. Hale magazynowe namiotowe, oprócz korzystnej ceny oferują również możliwość ich demontażu i ponownego wzniesienia w wybranym przez nas czasie i miejscu. To dobre rozwiązanie do sezonowego zastosowania. Mimo lekkiej konstrukcji zapewniają one dostateczny poziom ochrony przed warunkami atmosferycznymi oraz izolacji termicznej.
Hale magazynowe drewniane, to najczęściej niewielkiej stosunkowo wielkości budynki, używane przeważnie w rolnictwie czy też stadninach koni. Technologia budowy takiej hali to najczęściej drewniany szkielet oraz ściany i dach z blachy falistej. Przechowuje się w nich wszelkie płody rolne oraz zapasy pożywienia dla zwierząt.
Stal i beton
Najtrwalszym rozwiązaniem, są hale magazynowe stalowe i murowane. Jeśli potrzebujemy budynku, który służyć będzie nam przez dekady, zdecydować powinniśmy się na odpowiedni projekt hali murowanej lub stalowej. Jeśli planujemy z wyprzedzeniem i czas budowy takiej hali nie jest dla nas problemem, projekt murowany będzie dla nas idealny.
W przypadku, gdy jednak czas nagli, hala stalowa może okazać się optymalna, gdyż doświadczona firma zajmująca się wznoszeniem takich nieruchomości postawi ją nawet w cztery miesiące. Wszelkie parametry nie ustępują pod wieloma względami konstrukcjom murowanym.