Jak przechowywać drewno opałowe na zewnątrz i w pomieszczeniu?
Data publikacji 8 października, 2022
Drewno przeznaczone na opał musi bezwzględnie spełniać podstawowy warunek – powinno być suche. Jedynie wówczas spala się efektywnie, dając maksymalnie dużo ciepła. Przed włożeniem do kominka czy kozy drewno należy więc wysezonować. Przechowywanie świeżego drewna opałowego powinno trwać co najmniej dwa lata przy odpowiedniej wentylacji i ochronie przed deszczem i śniegiem. Sezonowanie drewna można przeprowadzić wewnątrz pomieszczeń, ale także na zewnątrz.
Przechowywanie drewna wewnątrz – regały i stojaki
Prosty sposób na przechowywanie drewna stanowią na pewno regały i stelaże. Gotowe produkty są szeroko dostępne na rynku i z racji swojej funkcjonalności cieszą się dużym powodzeniem wśród nabywców. Niektóre z nich, tak jak np. metalowe stojaki na drewno Pekabet wykonane z odpornej na korozję stali korteńskiej, można stosować zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz.
Ustawione w pobliżu kominka mają tę zaletę, że nie wymagają opuszczania ciepłego wnętrza podczas niepogody tylko po to, żeby przynieść zapas na opał. Można je więc podczas sezonu grzewczego umieścić w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek. Z kolei w czasie letnich miesięcy, stojaki ustawione na zewnątrz, np. na tarasie, zapewnią lepszą wentylację oraz suszenie na słońcu, a tym samym szybsze wysezonowanie świeżo przywiezionego drewna. Podobnie można postąpić w przypadku regałów – niektórzy producenci wyposażają je nawet w koła, dzięki którym nadają tym sprzętom mobilność na twardych i równych powierzchniach.
Niezawodna drewutnia vs układanie polan przy ścianie budynku
Jeśli zamierzasz przechowywać drewno opałowe na zewnątrz budynku, świetnym rozwiązaniem jest oczywiście drewutnia. Niewielki lub całkiem spory domek na drewno o odpowiedniej wentylacji, którą zapewniają całkowicie lub częściowo ażurowe ścianki, sprawdza się doskonale. Odizolowane od gruntu drewno nie nasiąka wilgocią od spodu, a dzięki wentylacji od dołu również się suszy. Dach drewutni chroni składowane polana przed nadmiernym zmoczeniem przez deszcz oraz topniejący śnieg.
Podobne warunki można zapewnić drewnu, składując je przy ścianie domu. Wystający poza obrys budynku dach domu zwykle nieco chroni przed deszczem, ograniczając nasiąkanie drewna wodą. Z kolei umieszczenie polan w odległości 10-15 cm od ściany zapewnia im właściwą wentylację z każdej strony. Ułożenie drewna na dystansach (wystarczą solidniejsze listwy posadowione poprzecznie w stosunku do polan) pozwala także na właściwą jego wentylację od spodu. Tak przechowywane drewno opałowe po dwóch sezonach będzie palić się idealnie.