Jak zostać architektem wnętrz?
Data publikacji 6 sierpnia, 2019Spośród zawodów jedne są nisko płatne, a inne pozwalają żyć na odpowiednim poziomie. Do takich właśnie należy zawód architekta. Architekt wnętrz jest to specjalista zajmujący się kształtowaniem wnętrz. Zajmuje się on wyposażeniem i wystrojem pomieszczeń. Dba o to, aby wszystko zostało tak zaaranżowane, jak życzy sobie tego zleceniodawca. Architekt wnętrz, to zawód przyszłościowy, gdyż ludziom żyje się coraz lepiej i coraz częściej pragną oni posiadać dom zaaranżowany według swojego gustu. A ponieważ niewielu ludzi posiada stosowną wiedzę i poczucie estetyki, dlatego też wiele osób rezygnuje z samodzielnej aranżacji domu, mieszkania, czy lokalu biznesowego. Powierza to zadanie w ręce specjalistów. W tekście odpowiemy na pytanie, jak zostać architektem wnętrz, a później zastanowimy się też nad tym, jak zostać projektantem wnętrz i wyjaśnimy, czym te dwie profesje się od siebie różnią.
Jak zostać architektem wnętrz?
Młodzi ludzie, posiadający zmysł estetyczny i artystyczny oraz zachęceni coraz bardziej popularnym w Polsce zawodem pytają, jak zostać architektem wnętrz? Aby uzyskać tytuł i pozwolenie na świadczenie usług w dziedzinie projektowania i aranżacji wnętrz trzeba ukończyć Akademię Sztuk Pięknych albo Politechnikę. To głównie te uczelnie prowadzą kształcenie w tym kierunku. Inna opcja na to, jak zostać architektem wnętrz, to studia wyższa na prywatnej uczelni – a ich oferta z roku na rok jest coraz bogatsza.
Studia – publiczne i prywatne – kończą się egzaminem, składającym się z kilku dziedzin, jak malarstwo, rysunek i kompozycja przestrzenna. Istnieje też inna szkoła – mianowicie, że takie studia wcale nie są niezbędne, a większość praktycznej wiedzy i tak zdobywa się dopiero podczas pracy. Istnieją znacznie krótsze i mniej kosztowne kursy kierunkowe czy szkolenia. Biuro projektowe można otworzyć bez dyplomu z kierunku architekta wnętrz. Praktyczną wiedzę można też zdobywać u boku doświadczonego architekta wnętrz, chociaż rzadko się zdarza, by w biurach projektowych zatrudniano osoby bez odpowiednich studiów i żadnej wiedzy na temat projektowania.
Jakie są zadania architekta wnętrz?
Praca architekta wnętrz nie ogranicza się do wyboru modnej kolorystyki ścian czy dopasowania pasujących do siebie mebli.W skład jego obowiązków wchodzi znacznie więcej zadań. Jakich? Zaplanowanie rozkładu mieszkania, domu czy lokalu użytkowego, by każda przestrzeń dobrze spełniała swoje funkcje i była ergonomiczna. Niemniej istotnym jego obowiązkiem jest całościowa dokumentacja – tu m.in. projekt wykonawczy, dokumentacja techniczna, kosztorys inwestorski. Architekt wnętrz odpowiada też za koncepcję, uwzględniającą potrzeby inwestora.
Jak zostać projektantem wnętrz?
Jak zostać projektantem wnętrz? Droga jest identyczna jak w przypadku architektury wnętrz. Można podjąć studia – dzienne, zaoczne lub podyplomowe – na kierunku projektowanie wnętrz. Często ten kierunek łączy się z innymi dziedzinami, np. jako projektowanie i aranżacja wnętrz lub projektowanie mebli, wnętrz oraz wystaw. Jak jeszcze zostać projektantem wnętrz? By rozwijać się w tej dziedzinie, można też rozpocząć kurs lub szkolenie – wiele takich usług jest dostępnych na rynku (również w wygodnej formie online). Czasami da się częściowo sfinansować je ze środków z urzędu miasta, gminy, pracy lub środków unijnych.
Jakie są zadania projektanta wnętrz?
Do zadań projektanta wnętrz należy tworzenie projektów, które będą funkcjonalne, praktyczne i zgodne ze stylem, jaki jest życzeniem inwestora. Oprócz tego projektant musi posiąść umiejętność tworzenia, projektowania przestrzeni wizualnych, aby klient mógł zobaczyć wnętrze jeszcze przed rozpoczęciem prac. Wtedy nie tracąc czasu i pieniędzy łatwiej jest wnieść ewentualne poprawki. Architekt poza wnętrzem pomieszczeń potrafi również opracować projekt malej architektury ogrodowej. Pożądane cechy u kandydata na architekta wnętrz poza wrażliwością estetyczną, wiedzą, doświadczeniem i dobrym gustem, to umiejętności abstrakcyjne, wyobraźnia, oraz inwencja twórcza. Gdyż wszystkie projekty zanim zostaną przeniesione na komputer lub papier najpierw powstają w głowie projektanta wnętrz. Nie bez znaczenia w pracy architekta wnętrz jest też umiejętność współpracy z ludźmi, gdyż projektant nie pracuje sam, lecz z grupą ludzi, którzy są podwykonawcami.
Aranżacja czy projektowanie?
Czym różni się od siebie aranżacja wnętrz od projektowania wnętrz? Aranżacja jest czynnością mniej pojemną, w jej skład wchodzi przede wszystkim obrazowe pokazanie, jak będzie wyglądało urządzone przez architekta wnętrze. Projektowanie to dokumentacja, uwzględniająca wytyczne, rysunki techniczne i inne, na podstawie których prowadzone są roboty remontowo- budowlane i wykończeniowe.