Jak dbać o domową saunę – sprawdź sprawdzone sposoby!
Data publikacji 14 kwietnia, 2022Posiadanie osobistej sauny, ze względu na jej pozytywny wpływ na zdrowie i możliwość swobodnego relaksu w zaciszu domowym, staje się coraz popularniejsze. Niezależnie, czy preferujesz sauny wewnętrzne, czy sauny zewnętrzne, konieczna jest ich systematyczna pielęgnacja. W wyniku użytkowania drewno, z którego jest wykonana, narażone jest na stałą ekspozycję wysokich temperatur i wilgoci. Jak więc konserwować saunę, by cieszyć się jej nienagannym stanem przez długie lata?
Firma Drewno z Duszą specjalizuje się w budowie i montażu m.in. sauny fińskiej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i korzystaniu z wyselekcjonowanych i sprawdzonych surowców spełni wymagania każdego klienta. Zespół przekłada całą swoją pasję oraz wciąż rozszerza i aktualizuje wiedzę, tworząc innowacyjne i profesjonalne kabiny saunowe. Przy tak ekstremalnych warunkach, specjalistyczne wykonanie bez odpowiedniej opieki nie jest jednak wystarczające względem naturalnych surowców. Jak więc dbać o saunę?
Sauna fińska – jak dbać i korzystać z sauny suchej?
Tego rodzaju sauna, jest sauną suchą. Regularna temperatura osiąga wartość 90-110°C przy 10% wilgotności. Proces saunowania polega nagrzewaniu, a następnie schłodzeniu ciała. Stanowi formę odnowy biologicznej, usuwając toksyny i regenerując organizm. Zaleca się cykliczne sesje, dwa razy w tygodniu z zachowaniem kultury saunowania.
Dbanie o saunę zaczyna się z chwilą korzystania z niej. Podczas każdej kąpieli, ciało użytkownika nie powinno bezpośrednio dotykać drewna. Unikniesz w ten sposób wsiąknięcia potu do bali, rozwoju bakterii oraz ryzyka odbarwienia drewna.
Higiena i dezynfekcja sauny
Pamiętaj – każdorazowo po skończonej sesji dokładnie osusz kabinę saunową! Szczególną uwagę poświęć podłodze i okolicy nóżek ławy. Do przetarcia drewnianych siedzisk używaj miękkiej szmatki w połączeniu z bezpiecznym dla drewna środku dezynfekującym. Unikniesz tym samym ryzyka powstania ciemniejącego nalotu na deskach. W ostateczności użyj czystej wody i octu, który ma właściwości dezynfekujące i zapobiega powstawaniu smug zwłaszcza na szklanych elementach sauny. Całościowa dezynfekcja powinna odbywać się cyklicznie raz w miesiącu, przy użyciu preparatów zawierających chlor.
Opieka i szlifowanie drewnianych elementów
W przypadku widocznego wysłużenia się ław, poddaj je delikatnemu, ręcznemu lub mechanicznemu szlifowaniu. Użyj papieru ściernego o neutralnej gradacji. Po zakończonym zabiegu całość sauny dokładnie umyj i pozbądź się nagromadzonego drzewnego pyłu, a następnie dokładnie osusz saunę. Nie stosuj żadnych środków impregnujących lub lakierów!
Ochrona paleniska
Sauny ogrzewane drewnem powinny być systematycznie oczyszczane z popiołu paleniskowego np. przy pomocy specjalistycznych odkurzaczy. Opieka nad piecami elektrycznymi ogranicza się jedynie do regularnego ich osuszania i odkurzania. Natomiast w przypadku korzystania z kamieni, każdorazowo sprawdzaj, czy podczas gwałtownych zmian temperatur nie uległy pęknięciu i nie wymagają wymiany.
Porządek i czystość pozwala na maksymalny komfort podczas każdej sesji, dodatkowo wydłużają żywotność drewnianych elementów. W przypadku niepewności lub poszukiwaniu inspiracji skontaktuj się z zespołem firmy, lub wejdź na https://drewnozdusza.pl/ – skorzystaj ze sprawdzonego źródła informacji. Chodzi przecież o Twój komfort!