Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Jak poradzić sobie z odpadami w czasie budowy lub remontu

Jak poradzić sobie z odpadami w czasie budowy lub remontu?

Data publikacji 21 lutego, 2022

Budowa, remont domu albo mieszkania oznacza nie wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych. Pojawia się też problem, co zrobić z gruzem, styropianem, usuniętymi panelami ściennymi czy podłogowymi. Odpadów budowlanych nie można wrzucić do zwykłego pojemnika na śmieci, nie można też pozostawić ich w lesie. Co w takim razie możemy z nimi zrobić?

Czym są odpady budowlane?

Do odpadów budowlanych zalicza się nie tylko wspomniany już gruz, panele i styropian. Są nimi także materiały izolacyjne, które używane są w trakcie budowy (wyjątkiem są te, które zawierają azbest i muszą być usuwane oraz utylizowane przez specjalistyczną firmę), resztki farb i lakierów oraz opakowania po nich, drzwi i okna. Odpady remontowo-budowlane oraz stare meble i dywany przyjmują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Odpady do PSZOK trzeba dostarczyć we własnym zakresie. Ich transport musi odbywać się w sposób bezpieczny. Przygotowując się do budowy czy remontu warto pomyśleć także o kontenerze, do którego trafi gruz, połamane płyty gipsowo-kartonowe czy panele podłogowe lub ścienne. Na szczęście kontenerów tych nikt nie musi kupować na własność. Możliwy jest wynajem kontenerów – także tych, służących jako pomieszczenia socjalne. Gama kontenerów, które można wynająć jest naprawdę bardzo szeroka. Są one przeznaczone nie tylko do wywozu resztek cegieł czy pustaków, ale także innego rodzaju odpadów budowlanych.

Jakie kontenery można wynająć?

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego, która proponuje między innymi wynajmowanie kontenerów stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom bardzo różnych grup klientów. Umożliwia więc wynajem kontenerów o zróżnicowanych pojemnościach. Klienci mogą wynająć kontener, którego pojemność nie przekracza 1,5 m³, jak również i taki o pojemności 7 m³. Są tez kontenery o znacznie większej, bo wynoszącej 36 m³ pojemności. Oferowane do wynajęcia kontenery przeznaczone są na:

-odpady budowlane;

-odpady remontowe;

-ziemię.

Prywatni inwestorzy, którzy budują dom czy remontują mieszkanie nie potrzebują wynajmować kontenera o największej pojemności. Kontenery mające maksymalnie 7 m³ są wystarczające. Poszczególne kontenery różnią się nie tylko pojemnością, ale także konstrukcją. Mogą być zarówno otwarte, jak i zamknięte. Na wynajem zamkniętego kontenera warto zdecydować się wtedy, gdy wiemy, że będzie on musiał stać przez dłuższy czas na ulicy obok domu.

Wynajem kontenera: co wchodzi w zakres usługi?

Usługa wynajmu kontenera obejmuje jego dowóz, ustawienie, wywóz i utylizację odpadów. W niektórych wypożyczalniach można liczyć także na dodatkową usługę, jaką jest załadunek i rozładunek. Kontener na gruz można wynająć na bardzo różny czas. Kontener może zostać podstawiony na jeden dzień,  kilka dni, ale możliwe jest także podstawienie kontenera na poczekaniu. Koszy wynajmu zależy od czasu, na jaki kontener zostaje wynajęty. Im dłużej kontener będzie niezbędny, tym oczywiście koszt wynajmu będzie wyższy. Jego ustawienie na działce nie wymaga żadnych pozwoleń.

Z budową domu jego remontem czy remontem mieszkania wiąże się powstanie wielu odpadów, które nie mogą trafić do pojemnika na zwykłe odpady komunalne. Utylizację gruzów i odpadów budowlanych z pewnością ułatwi wynajęcie specjalnego kontenera na te właśnie odpady. Kontener można wynająć na bardzo różny czas. Na ogół firmy, które je wynajmują dostarczają kontener następnego dnia po złożeniu zamówienia.

Redakcja MagBud

Redakcja magbud.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach dowiesz się przydatnych informacji, które ułatwią Ci, życie codzienne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?